„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Fritz Lang: Metropolis

10. Prosinec 2008

Film je součástí cyklu Projekt 100 2005

Metropolis - falešná Marie

Metropolis - falešná Marie

Metropolis je bezpochyby nejvýznamnějším filmem z kategorie sci-fi všech dob, avšak jak už to u přelomových filmů bývá, v době svého vzniku, tedy v roce 1927, se setkal s naprostým nepochopením na straně diváků i kritiky tak, že v honbě za vrácením alespoň části z nebývalých nákladů ve výši 5 miliónů marek, byl film sestříhán, až z původního filmu o tříhodinové délce vznikla hodinová zcela nesouvislá zkrácenina a již od 60. let pak probíhá snaha o zrestaurování do původní podoby. V současnosti tedy běží v našich kinech v rámci cyklu Projekt 100 2005 verze z roku 2002 o cca 2/3 délce, kde jsou chybějící záběry nahrazeny černým plátnem s popisnými titulky.
Metropolis - Freder

Metropolis - Freder

Ale nic není dokonalé. Film, jež byl mimo jiné v roce 2001 zapsán organizací UNESCO na listinu světového dědictví, je pro svůj expresionismus velmi těžký a pro jeho plné pochopení jsou nezbytné i provázející titulky, avšak distributor do českých kin nezvládl německou verzi přetitulkovat do českého jazyka a tak ve filmu na mnoha místech hrozí, že se divák zcela ztratí - platí zejména pro jeho „ztracená“ místa.
Metropolis - Grot

Metropolis - Grot

Děj příběhu se odehrává v roce 2026, tedy 100 roků po natočení filmu, kdy je lidský svět degradován na studený, industriální a mechanizovaný stroj, ze kterých se ostatně stali i lidé podobní loutkám. Město Metropolis je vertikálně rozděleno dle sociálního postavení, kde majetná vrstva žije na slunečním povrchu a dělníci, obsluhující mohutné továrny, žijí pod zemí v obrovských ghettech ne nepodobných panelovým sídlištím.
Metropolis - Joh

Metropolis - Joh

Hlavní hrdina Freder, syn neomezeného vládce 50 milionového Metropolisu Jona Fredersena, se při hře v zahradě ne nepodobné zahradě rozkoší Hieronyma Bosche setká s krásnou Mariou, jež se zástupu otrhaných dětí ukazuje jejich bratry, povýšené obyvatele povrchu, do které se zamiluje. Freder sestoupí do podzemí, kde se poprvé seznámí s dělníky-stroji a je svědkem hrozivé katastrofy, kdy má vidiny továrny s obrovitou tlamou, do níž jsou házeni nebozí dělníci. Silně rozrušen svůj zážitek vypráví otci, kterého však zajímá jen technická stránka a za viníka určí svého asistenta Josafata, na svého syna pak pro jistotu nasadí špeha zvaného Stín. U některých mrtvých dělníků byly nalezeny podivné plány a strojník Grot je přinesl vládci Metropolisu, jež je nechá prostudovat šílenému vynálezci Rotwangovi, který v nich pozná plány podzemních kobek pod továrnami. Tam se okamžitě vydají se stanou se svědky tajného shromáždění, kde Maria mluví o bratrství, lásce a dobru, avšak Metropolis přirovnává ke stavbě Babylónské věže. Jon přikáže Rotwangovi, aby sestrojil robota vzhledem k nerozeznání od Marii, jež by mezi dělníky přinesla svár.
Metropolis - Joh a Rotwang

Metropolis - Joh a Rotwang

Ženský robot zcela uchvátí návštěvníky klubu pro boháče Yoshiwara, kde byl na zkoušku vyzkoušen, avšak dělníky zcela zfanatizuje a přikáže jim, aby rozbili podzemní továrny. Výbuch továrny pak způsobí destrukci dělnického sídliště, ale Maria a Freder, jež se mezitím stal dělníkem zachrání opuštěné děti dělníků a vyvede je povrch, což ale netuší sami dělníci, jež si uvědomí, co spáchali a v aktu pomsty upálí falešnou Marii - robota a chtějí zabít i Jona Fredersena, ale Freder dělníky s otcem smíří a naváže mezi nimi třídní spolupráci.
Metropolis - Joh a Rotwang

Metropolis - Joh a Rotwang

Ale tento již v roce 1927 velmi naivní ba slaboduchý příběh stojí v pozadí za geniální režií Fritze Langa, jež dokázal zcela realisticky provázat kulisy, dekorace, i davovými scénami do expresionistických a symbolických spojení, ale i oživit futuristické kulisy města 21. století, jež se stalo vzorem ba zákonem pro mnoho dalších sci-fi pokračovatelů.
Metropolis - Josafat

Metropolis - Josafat

Metropolis - Marie

Metropolis - Marie

Metropolis

Metropolis

Metropolis

Metropolis

Metropolis - robot

Metropolis - robot

Metropolis - Rotwang a robot

Metropolis - Rotwang a robot

Expresivnímu podtextu filmu jsou podřízeny i herecké výkony tehdejších filmových hvězd Alfreda Abela, Rudolfa Klein-Roggeho, Brigitte Helmové a Gustava Fröhlicha, jež se budou v dnešním kontextu jevit jako přehnané ba až patetické, ostatně tak jako naivita celého příběhu, avšak genialita Metropolisu je ukryta za touto vnější slupkou. Ostatně mnohé napoví i pozdější osudy Fritze Langa, který po úspěchu svého prvního zvukového filmu Vrah mezi námi odmítl nabídku Říšského ministra propagandy Josepha Goebbelse stát se vedoucím Říšského filmového průmyslu a raději emigruje přes Francii do Ameriky, byť jeho pozdější filmy již zdaleka nedosáhly kvality jeho raného německého období.
Metropolis (Německo, 1927, 118 min.)
Režie: Fritz Lang
Scenář: Fritz Lang a Thea von Harbou
Hudba: Gottfried Huppertz
Kamera: Karl Freund a Günther Rittau
Hrají:
Alfred Abel (Johhan Fredersen), Gustav Fröhlich (Freder Fredersen), Brigitte Helm (Maria/robot Futura), Rudolf Klein-Rogge (C. A. Rotwang), Fritz Rasp (Slim), Theodor Loos (Josafat), Heinrich George (Grot)

Verze filmu:

  1. Původní verze o délce cca 180 minut, dnes již neexistuje. Premiéra v německých kinech dne 10. ledna 1927.
  2. Verze pro distribuce v USA, zkrácena na 63 min. Premiéra 7. března 1927.
  3. Verze pro německá kina z roku 1927 zvaná Německá verze '28
  4. Restaurovaná verze východoněmeckého Staatliches Filmarchiv z konce 60. let.
  5. Barevná verze o délce 139 min. uvedená Giorgio Moroderem v roce 1984 se zvukovými efekty a moderním soundtrackem, pro který angažoval řadu tehdejších popových hvězd, mimo jiné i Queen s Fredym Mercurym.
  6. Verze vytvořená Filmmuseum Munich z roku 1995, kde byly ztracené scény nahrazeny titulky dle původního scénáře. Obsahuje scény, jež nejsou obsaženy v žádné z předchozích zkrácených verzí.
  7. Dva a půl hodinová verze z roku 2001 sestavená Martinem Koerberem a předvedená v témže roce na festivalovém Berlinale.
  8. Digitalizovaná verze z roku 2002 o 118 min., jež obsahuje další zrestaurované scény a hudbu dle původní partitury. Uvedena do kinodistribuce.
  9. Na rok 2006 je připravovaná DVD verze Enna Patalase, jež by měla dosáhnout plné původní verze.

Režijní filmografie Fritze Langa:

1960
Tausend Augen des Dr. Mabuse, Die
1959
Indische Grabmal, Das
Journey to the Lost City
Tiger von Eschnapur, Der
1956
Beyond a Reasonable Doubt
While the City Sleeps
1955
Moonfleet
1954
Human Desire
1953
The Blue Gardenia
Velký zátah
1952
Ranč zločinců
V osídlach noci
1950
American Guerrilla in the Philippines
House by the River
1948
Secret Beyond the Door
1946
Plášť a dýka
1945
Žena za výkladem
Scarlet Street
1944
Ministry of Fear
1943
Hangmen Also Die
1942
Moontide
1941
Confirm or Deny
Man Hunt
Western Union
1940
The Return of Frank James
1938
You and Me
1937
You Only Live Once
1936
Fury
1934
Liliom
1933
Das Testament des Dr. Mabuse
Le Testament du Dr. Mabuse
1931
Vrah mezi námi
1929
Frau im Mond
1928
Spione
1927
Metropolis
1924
Die Nibelungen: Kriemhilds Rache
Die Nibelungen: Siegfried
1922
Dr. Mabuse, der Spieler
1921
Der Müde Tod
Vier um die Frau
1920
Die Spinnen, 2. Teil: Das Brillantenschiff
Das Wandernde Bild
1919
Halbblut
Harakiri
Der Herr der Liebe
Die Pest in Florenz
Die Spinnen, 1. Teil: Der Goldene See
Zatím nikdo nehlasoval