„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Pierre Boulle: Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle: Most přes řeku Kwai

Pierre Boulle: Most přes řeku Kwai

Le Pont de la Rivière Kwai, 1952

Světový věhlas jež dílo Pierra Boulla Most přes řeku Kwai záhy po svém vydání v roce 1952 vzbudilo, není paradoxně dán ani tolik svými nezpochybnitelnými literárními kvalitami, kdy jeho koncepce balancuje na hraně mezi ironií, absurdnem a žurnalistickou reportáží, ale jeho nepochopením, kdy byla Boulleho fikce vzhledem k reportážnímu stylu pokládána za ohlas autentických událostí. Druhou a doposud nevysychající vlnu zájmu pak vzbudila slavná filmová adaptace z roku 1957, jež byla oceněna 7 Oskary a patří mezi nejoceňovanější filmy všech dob.
Boulle se nechal inspirovat skutečnými válečnými událostmi z roku 1942, kdy při stavbě východoasijské železnice zahynulo na 16.000 Britů a dalších Evropanů, ale i na 100.000 Tamilců, a je pročež nazývána Železnicí smrti. A konkrétně stavbu úseku s mostem přes řeku Mae Klong (Boullem přejmenovaná na Kwai), na které pracoval britský zajatecký oddíl pod velením plukovníka Tooseyho (předloha plukovníka Nicholsona), Boulle použil pro kulisy svého absurdního románu.
Plukovník Nicholson sice není v žádném směru nijak výjimečná osobnost, nicméně má výcvik ze staré britské koloniální školy a tudíž nejsou proň vítězní Japonci nic víc, než „žluté opice“, které sice dovedou zdárně napodobovat civilizovanější národy, tedy Brity, ale nejsou schopni si osvojit hlubší dovednosti.
Stavbu mostu přes řeku Kwai pod vedením japonského inženýra tedy odpočátku odsuzoval k neúspěchu a svou stávkou, kdy se nechal po několik týdnů střídavě bít a hladovět, si na japonském plukovníkovi vynutil, aby se nádenické práce netýkaly britských důstojníků, ba dokonce, aby se vedení stavby ujali sami Britové, jenž brali stavbu jako důkaz své svrchovanosti i nadřazenosti. Avšak most byl Britskou tajnou službou jako nejdůležitější strategický bod železnice určen ke zničení, ale připravovaný atentát Nicholson, zaslepený mostem jako symbolem dosavadní britské civilizační nadvlády, překazil. (V hollywoodském pojetí se Nicholson v poslední okamžik zhrozí a most nakonec do vzduchu odpálí...)

Použitá literatura:

  1. Pierre Boulle, Most přes řeku Kwai, Naše vojsko, Praha: 1966.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (2 hlasy)