„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Představení Up End Down je v pořadí druhým projektem La Putyky - nejznámějšího a jediného profesionálního českého souboru, jenž se věnuje žánru tak zvaného nového cirkusu a které působí v rámci multižánrové scény La Fabrika v pražských Holešovicích. La Putyka však v rámci svého pojetí nového cirkusu nesází jen na akrobacii a moderní tanec, jak je tomu v jiných o několik desítek let starších a věhlasnějších mezinárodních souborech, ale snaží se razit ryze českou cestu, kdy koncepce akrobatického představení je podřízena koncepci dramatické s ústředním leitmotivem a snahou o vyprávění takřka divadelního příběhu. Nedílnou a charakteristikou součástí všech představení La Putyky je pak živý hudební doprovod, kdy se prvé dvě inscenace La Putyka a Up End Down proslavily více než jako představení nového cirkusu tím, že v nich na živo improvizovala trojice Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián, dnes známější z již zaniklé pop skupiny Nightwork. To je však již minulost a namísto Dyka, Prachaře a Maxiána, je dnes obě představení možné shlédnout v neméně kvalitním doprovodu v provedení trojice Andrej Rády (zpěv), Jan Kletenský (klávesy) a Jan Balcar (bicí).
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Inspirací a leitmotivem nosného příběhu byl film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem - důchodce (v podání Rostislava Nováka staršího v alternaci s Jiřím Kohoutem) srazí na křižovatce auto a starému muži se ve zlomku vteřiny, jenž mu zbývá, promítne celý život, kterým ho jakožto i na jeho posmrtné cestě doprovází jeho anděl.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Ale představení začíná již při příchodu diváků do sálu, kteří jsou nuceni v rámci úvodní části představení stát na scéně, protože boční ochozy, kterými je scéna ze dvou stran obklopena, jsou uzavřeny výstražnými páskami a namísto diváků v hledišti pokřikují herci a dotvářejí tak celkový dojem přeplněného velkoměsta. Poté, co diváci usadí na bočních ochozech, se ruch velkoměsta přenáší na scénu, jež se tvořena tmavými žíněnkami s bílým křížem uprostřed - kříž má dle autorů představení symbolizovat „křižovatku mezi ulicemi, mezi nebem a zemí, narozením a smrtí, mezi cestou ze země do nebe a naopak“ a právě na této křižovatce je sražen autem starý muž, kterého se v jeho posmrtné cestě ujme jeden z andělů, kteří se vznášejí nad městem a společně si retrospektivně připomenou ty nejdůležitější okamžiky z mužova života.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Dva z andělů, kteří se vznášejí nad městem, představují dvě z akrobatek, jež bez jištění cvičí ve velmi dynamických a navenek i nebezpečných kreacích tím, že se zamotávají, kloužou a šplhají po dvou bílých pruzích látky, které jsou zavěšeny ze stropu. - Tato pasáž tvoří akrobatický vrchol celého představení.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Velmi efektní je také mužova vzpomínka na svou životní lásku, která je ztvárněna jakoby tanečním párem, který stojí na ramenou druhé dvojice herců, prolíná se ve vzájemných objetích a navozuje velmi křehkou milostnou atmosféru.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Závěr představení je pak tvořen sérií velmi navenek opět velmi nebezpečně vypadajících skoků, kdy dva akrobaté rozhoupávají a vystřelují třetí akrobata na cirkusové houpačce(tzv. teeter board, kterou si soubor bez toho, aniž by s ní na počátku někdo uměl zacházet, dovezl z Ruska) s tím, že tempo i složitost skoků se stále stupňuje tak, že na konci dosahuje úrovně, jakou předvádí například nejslavnější soubor z tohoto žánru Cirque du Soleil.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Samotné představení Up End Down vznikalo v průběhu dlouhých devíti měsíců a to od března do listopadu 2010, po zkušenosti z premiéry v polovině prosince, kdy se zranila jedna z účinkujících, pak inscenace ještě prošla několika dramaturgickými změnami.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Ale možná ještě více než samotné představení je na souboru Cirku La Putyka obdivuhodná profesionalita a plné nasazení při každé z repríz - obdivuhodné je to již proto, že nikdo ze souboru nemá za sebou profesionální průpravu a de facto všichni z herců/akrobatů se museli učit naprosto od začátku a to je jedině tvrdým každodenním tréninkem. - Velkou roli v tom hraje principál La Putyka, jenž je i autorem koncepce a choreografie všech dosavadních představení, původem „čistokrevný“ herec Rostislav Novák, kterému se krom zmíněné profesionality daří i to, aby La Putyka měla kontakt i přesah do zahraničí.
Up End Down
Koncept a režie: Rostislav Novák
Spolupráce: Alexandr Minajev, Daniel Gulko, SKUTR, Jaroslav Boltnar, Stéphanie n’Duhirahe, Bonaventure Gacon a Tomáš Měcháček
Choreografie: Rostislav Novák, Anna Schmidtmajerová, Tereza Toběrná, Jiří Weissmann, Lenka Vágnerová, Petr Horníček a kolektiv
Scéna: Hynek Dřízhal
Hudba: Andrej Rády (zpěv), Jan Kletenský (klávesy) a Jan Balcar (bicí)
Kostýmy: Kristina Záveská
Hrají:
Rostislav Novák st. / Jiří Kohout, Vojtěch Fülep, Rostislav Novák ml., Jakub Prachař / Jan Balcar, Vojtěch Dyk / Andrej Rády, Jan Maxián / Jan Kletenský, Zuzana Kábrtová, Zbyněk Šporc, Jiří Weissmann, Petr Horníček / Alexandr Volný, Anna Schmidtmajerová, Tereza Toběrná, Daniel Komarov, Michal Boltnar
19. prosince 2010, La Fabrika v Praze.

Pavučina:

  1. Up End Down - anotace La Putyka.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4.3 (8 hlasů)