„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Večer tříkrálový

23. Prosinec 2008
Večer tříkrálový

Večer tříkrálový

Jako zjevení na divadelním nebi se jeví letošní premiérová inscenace Studia Marta v Brně Večer tříkrálový Williama Shakespeara, která s plnohodnotným zachováním originálních slovních přesmyček (scénář byl vytvořen s přihlédnutím k překladům Martina Hilského a Aloise Bejblíka) převedla původní středověký děj do nedaleké současnosti (přesněji do 30. let 20. stol.) tak, že společně se značným osekáním děje hra získala nejen žhavou aktuálnost, ale společně s komediální přímočarostí i podtext červené sexuální linie.
Zápletka hry je dána rozhodnutím krásné Olivie, do které se zamilují všichni muži v jejím okolí, po sedm let truchlit za svého nedávno zesnulého bratra. Avšak toto idealistické rozhodnutí se rozhodne obrátit ve svůj prospěch Oliviin nápadník Orsino, jenž k ní pošle své oddaného služebníka Cesaria, kterým je však do Orsina zamilovaná Viola tak, že dojde k velmi humorným situacím, kdy se Olivie zamiluje do Cesaria, netuše, že Cesario je ve skutečnosti Olivií zamilovanou do Orsina usilujícího o Olivii.
Tuto takřka klasickou zápletku pak doplňují pernamentně oslavující Tobiáš Říhal s rovněž večně podroušeným bojácným hrdinou Ondřejem Choděrou, všemi nenáviděným puritánským Oliviiným pobočníkem Malvoliem, na kterého Oliviina služka Marie společně s Tobiášem a Ondřejem nasadí léčku v podobě falešného milostného dopisu, ve kterém mu Olivie vyznává lásku a radí mu, aby se v její přítomnosti stále usmíval a nosil žluté kalhoty tak, že je brzy jako blázen vsazen do věže. Pojící nit mezi dvěma světy Olivie a Orsina, ale i jednotlivými scénami pak obstarává Oliviin Šašek Feste, jehož ztvárnění Terezou Richtrovou, společně s Malvoliem Roberta Mikluše, Tobiášem Říhalem Marka Pospíchala, Marií Kristiny Chrástové a Olivií Evy Kodešové, patří mezi herecké vrcholy hry.
Byť pro mnohé poněkud jednostranně komediální koncepci bez hlubších psychologických sond Shakespearova originálu pod autorskou taktovkou režiséra Vladimíra Kelbla, pak výborně doplňuje i scéna a kostýmy Jana Kříže, ale i velmi vystihující hudební motivy či šermířské choreografie tak, že Večer tříkrálový je tím nejlepším úvodem do nové sezóny, kdy tento absolventský ročník divadelní fakulty JAMU slibuje jen to nejlepší pro zbývajících 7 premiér.
I přes onu proklamovanou přímočarost a značné krácení textu, kterému se nevyhne takřka žádné současné nastudování Shakespearova dramatu, bude pro mnohé jistě pozoruhodné srovnání představení Stadia Marta se zpracováním Večera tříkrálového v rámci letošních Shakespearovských slavností, jež sice disponují mnohem vyššími finančními prostředky, avšak výsledná kvalita je mnohdy kolísavá pro své megalomanské ambice. Zajímavé bude rovněž i srovnání s dalšími Shakespearovskými hrami na současném repertoáru brněnských divadel, ať již je to Král Lear v Divadle Husa na provázku, které svou látku nevládlo zdaleka tak, jak by mnohý náročný divák očekával, či značně „ochotnické“ zpracování dramat Jindřich VIII. a Bouře v Městském divadle.
Autor: William Shakespeare
Režie: Vladimír Kelbl
Scéna a kostýmy: Jan Kříž
Hudba: Nino Roty, Phillipa Glasse, Michaela Nymana
Produkce: Broňa Krchňáková
Choreografie šermu: Libor Olšan
Obsazení:
Orsino Zdeněk Lambor, Viola Andrea Buršová, Olivie Vendula Ježková/Eva Kodešová, Malvolio Robert Mikluš, Marie Kristina Chrástová, Tobiáš Říhal Marek Pospíchal, Ondřej Choděra Ondřej Havlík, Šašek Feste Tereza Richtrová, Sebastian Jan Holcman, Antonio Jiří Zmidloch, Fabián a Kapitán Radek Švec, Valentin Matěj Kašík, Curio Daniel Volný, Kněz Jindřich Kotula, Sluha Lukáš Horáček
Premiéra: 15. září 2005, Studio Marta v Brně

Pavučina:

  1. Shakespearův Večer tříkrálový a proměny svátečního času - anotace představení uvedeného v rámci Letních shakespearovských slavností
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (2 hlasy)