„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Robert Stone: Žoldáci

Robert Stone: Žoldáci

Robert Stone: Žoldáci

Dog Soldiers, 1975

Robert Stone bývá sice zařazován do generace beatniků, nicméně mnohem přesnější je jej charakterizovat jako „post-beatnika“ s kritickým postojem jak k většinové společnosti tak k ideálům hippies. V této charakteristice je mu nejbližším spojencem další „post-beatnik“ Key Kesey, kdy se ostatně Robert Stone s Keseyem úzce přátelil, ba zúčastnil se jízdy Keseyho skupiny Merry Pranksters z Kalifornie do New Yorku v psychodelicky pomalovaném školním autobuse, který měl propagovat drogy, marihuanu a LSD.
Na rozdíl od svých souputníků Robert Stone prošel čtyřletou službou v americkém námořnictvu, kdy jako zpravodaj působil i ve Vietnamu. A právě na pozadí Stoneových autobiografických zážitků z armády, Vietnamu, drog ale i komunit hippies se odehrává jeho slavný román z roku 1975 Psí vojáci, v českém překladu snad vlivem cenzorských zásahů ve svém prvním vydání z roku 1982 nazvaný jako Žoldáci.
Za leitmotiv Žoldáků je obecně pokládána zkorumpovanost amerických politických elit i policie, nicméně mnohem výraznější a pro českého čtenáře i zajímavější jsou Stonovy postřehy z Ameriky konce 60. let, kdy někdejší revoluční hnutí hippies se rozpadne na osamocené skupinky drogových poživatelů jež koketujíc s východoasijskými náboženstvími již jen přežívají v blízkosti několika posledních vůdčích osobností.

Použitá literatura:

  1. Robert Stone, Žoldáci, Maťa: Praha, 2002.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (3 hlasy)