„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Karel Janák: Snowborďáci

28. Květen 2008
Snowborďáci
Za vznikem drtivé většiny filmových počinů stojí jednak komerční účelovost a jednak osobní umělecké ambice svých tvůrců, jež jsou, víceméně, v určitém protikladu (byť samozřejmě existují výjimky potvrzující toto pravidlo). Za vznikem filmu Snowborďáci pak samozřejmě na prvním místě stojí vypočítavá účelovost natočit film pro mladou diváckou generaci mezi 12 a 20 lety, jež tvoří nejsilnější a nejmasovitější skupinu návštěvníků kin, avšak vzhledem k producentovi v osobě České televize, i ke skutečnosti, že film má být sestříhán na třídílný televizní seriál, mají Snowborďáci ambice oslovit i zástupce starší generace.
Tohoto nelehkého úkolu se pak velmi zdařile zhostil scénárista i režisér filmu, Karel Janák, jenž se sice do tohoto svého filmového debutu řadil mezi autory televizních reklam a spotů, nicméně Snowborďáci v jeho podání nejen předčili i ta nejlepší očekávání, jež vycházela z obdobných filmů zejména hoolywoodského původu, ale svým, v mezích možností, inteligentním humorem a stavbou příběhu překonala i mnohé letité divácky oblíbené komedie, jež se neoficiálně zařazují do pokladnice českého filmového humoru.
Snowborďáci
Dalším plusem filmu byla volba talentovaných herců s neokoukanými tvářemi, což vyvrátilo léty zaběhlé pravidlo, že má-li být komedie úspěšná, musí obsadit co nejvíce těch nejzprofanovanějších účastníků televizních estrád. Herecké výkony příjemně překvapily zvláště u představitelů těch nejmladších rolí, tedy zejména výborné ztvárnění hlavních hrdinů, Rendyho a Jáchyma, Vojtěchem Kotkem a Jiřím Mádlem, ale autentické byly i výkony Ester Geislerové, Barbory Seidlové a Martiny Klírové. O něco hůře pak dopadla sázka na jistotu v podobě starých filmových harcovníků, kdy zejména Lucie Vondráčková a Jiří Langmajer nedokázali překročit svůj stín a zahrát něco jiného, než svůj standardní lety zaběhlý stereotyp.
Snowborďáci
A protože se nesnažím psát ani tak recenzi jako spíš kritiku se zhodnocením umělecké a filmové kvalitu, ale i originality, pro které Snowborďáky řadím mezi to nejlepší, co u nás v této kategorii vůbec kdy vzniklo, vlastní zápletku, založenou na snaze za pomoci všech možných prostředků získat nejen srdce dívčích vrstevnic, tak dále nekomentuji, nicméně film snad právě pro nízká očekávání nejen ze strany kritiky, ale i svých tvůrců, jež se tak vyvarovali jakékoliv křeče a patosu, vřele doporučuji, nejen jako oddychovou komedii, ale i jako retrospektivní ohlédnutí pro ty starší. Ostatně nic jiného asi stejně nikdo nečeká.
Snowborďáci (ČR, 2004, 99 min.)
Režie: Karel Janák
Scenář: Karel Janák
Kamera: Martin Šácha
Hrají:
Vojtěch KOTEK (Rendy/, Jiří MÁDL /Jáchym/, Lucie VONDRÁČKOVÁ /Klára/, Ester GEISLEROVÁ /Marta/, Braňo POLÁK /Marko/, Barbora SEIDLOVÁ, Martina KLÍROVÁ, Jiří LANGMAJER, Pavel NOVÝ, Valerie ZAWADSKÁ

Pavučina:

Zatím nikdo nehlasoval