Kategorie
16. Květen 2008
Jack Kerouac věřil v život, který se nemá přežít ale prožít, nechtěl se tedy svazovat konvencemi, aby toto své životní krédo nenarušil, a věřil i ve svůj literární talent, jež z něj jednou udělá velkého spisovatele.
Avšak skutečné Kerouacovy osudy nebyly zdaleka tak romanticky nasládlé, jak se může z jeho díla zdát, právě naopak - Jack Kerouac byl velmi rozháraná osobnost, jež trpěla pocity vnitřní nelásky, prázdnoty, opuštěnosti ale i závislostí na své milované matce, pro kterou nebyl Kerouac schopen navázat žádný hodnotnější vztah, utápění se v alkoholu se pak s léty stupňovalo tak, že po vydání románu Na cestě, kdy se kolem beatniků zvedlo davové šílenství, Kerouac neodolal vábení tisíců mladých napodobitelů a dlouhé alkoholové tahy jej zničily, kdy v roce 1969 zemřel na vnitřní krvácení jícních žil.
Jean-Louis Lebris de Kerouac se narodil dne 12. března 1922 ve městě Lowell, stát Massachusetts, v kanadsko-francouzské rodině z Quebecku, jež za prací přešli do USA tak, že do svých šesti let mluvil pouze francouzsky.
Jeho otec velmi záhy poté zemřel i Kerouacův otec Leo-Alcide a starší bratr Gerard, což Kerouaca velmi ovlivnilo v celém dalším životě. Jako výborný hráč amerického fotbalu získal stipendium na prestižní Kolumbijskou univerzitě v New Yorku, kde se poznal i s Williamem Sewardem Burroughsem a s Allenem Ginsbergem, po vyhlášení války Německu se v roce 1942 dobrovolně přihlásil jako námořník, ale z armády odešel na základě psychických problémů a na univerzitu opět nastoupil po válce v rámci veteránského programu.
V poválečných letech zůstal se svými spolužáky z univerzity v New Yorku, kde žil se svou pečlivou, ale do jisté míry benevolentní matkou. V roce 1950 vydává svůj první román Maloměsto, velkoměsto, jež si sice odnesl kladný ohlas od kritiky, ale nebyl úspěšný i komerčně. VE psaní pokračoval i v dalších letech, ale jeho druhé dílo Na cestě vyšel až v roce 1957. Tento román pak Kerouacovi zajistil dostatečný finanční úspěch tak, že se mohl věnovat jen psaní, ale strhla jej obrovská vlna popularity a alkoholu.
Dalším životním zlomem se Kerouacovi stala kniha Buddhistická Bible Dwigha Goddarda, již v roce 1954 objevil v knihovně v San Jose. Kerouacovo obrácení se na buddhismus, který objevil i pro ostatní beatniky, částečně dokumentuje dílo Dharmoví tuláci vydané v roce 1958.
Své znalosti buddhismus Kerouac dále prohlubuje rozhovory s Alanem Wattsem (známým jako Arthur Wayne z Big Sur a Alex Aums z Andělé pustiny) a s předním západním znalcem zenového buddhismu Daisetzem Teitaro Suzukim.
Jack Kerouac zemřel ve věku 47 let, dne 21. října 1969, v nemocnici v St. Petersburgu na Floridě na následky těžkého celoživotního alkoholismu.
Jen nemálo spisovatelů plně prožívalo to, co psali ve svém díle. Mottem beatníků bylo žití až na dřeň, umění pak prostředkem pro odhalení se, a byť se jim nemohlo dostat vzhledem k převládající maloměšťácké morálce, proti které bojovali, toužebné nahoty, více než jen holou kůži dali světu ve svém převratném díle s vyvrcholením v Burroughsově Nahém obědě a Gisbergově básni Kadiš a že to beatnická filozofie neměla snadné, dokazuje mnoho pokusů o výsměch, pohrdání ale i pohrůžky vězení pro jejich autory s tím, že když konečně prorazila úzkostlivou atmosférou vystrašených poválečných let, byla záhy stržena jako mamon poblouzněného zástupu napodobovatelů bez hlubšího pochopení toho, co se Kerouac a jeho blízcí snažili říct.
Použitá literatura:
- Jack Kerouac from Wikipedia