„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

William Seward Burroughs

William Seward Burroughs

William Seward Burroughs

Od roku 1944 se William Seward Burroughs stal na patnáct let těžce drogově závislým. V téže době se seznámil s a , které zasvětil do současné literatury, filozofie i umění, což se promítlo v jejich dalším díle. Jack Kerouac Burroughsovi prorokoval, že se z něj stane skvělý spisovatel a svou první knihu nazve Nahý oběd, což se také později stalo. S Ginsbergem vedl velmi rozsáhlou korespondenci, spoludedikoval Ginsbergovo a obcházel nakladatele s Kerouacovými rukopisy.
Ať již nešťastnou náhodou či záměrně, aby se tak sám vysvobodil, Burroughs zastřelil v roce 1951 v Mexixo City svou druhou ženu Joan, když na ní předváděl svou střeleckou zručnost à la Vilém Tell. Ať již tak či onak, Joanina smrt jej vyvedla ze světa drog, problémů se svou homosexualitou a dokončil rozepsanou knihu Feťák.
Vydáním Nahého oběda (1959) jej i přes odpor a snahu o cenzuru ze strany oficiálních úřadů velmi rychle proslavilo. V letech 1958-60 se usadil v Paříži, kde společně s malířem Brionem Gisenem vytvořil techniku střihů, jež spočívala v rozstříhání libovolných textů, jež se složily, sestavily do archů a načisto přepsaly. Tato díla měla nečekané básnické kvality, ale i pomocí vynechání asociačních vazeb dovolovaly, aby se čtenář vymanil z diktátu jazyka a mohl se sám a svobodně rozhodnout o konečném významu.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 2.7 (33 hlasů)