„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Adolf Hitler: Mein Kampf

25. Únor 2008
Další informace k Mein Kampf viz komentáře a plný text knihy.
Adolf Hitler: Mein Kampf
Hitlerovu knihu Mein Kampf lze nejlépe charakterizovat jako výtvor nevzdělance, který je založen na zaslepené zahleděnosti do sebe samého a nemůže nikterak obohatit čtenáře se samostatným úsudkem. Přesto však má dodnes nezanedbatelný vliv na zbývající část populace a Hitlerovy názory tak od svého sepsání v bavorské vězeňské pevnosti Landsberg am Lech v letech 1923 - 24 neztratily nic na své ničivé síle strhávající masy.
Já osobně nemám ambice ani vědomosti všechna Hitlerova zkreslení, polopravdy a lži uvádět na pravou míru, neznám ani smýšlení německé společnosti 20. let, ve které kniha našla svou úrodnou půdu, jež předznamenala budoucí Hitlerův vzestup a potažmo pád na samé dno lidství, a proto je má další snaha, komentovat spisek Mein Kampf, motivována mou čistě osobní potřebou vyrovnat se nejen s Hitlerem samotným, ale i s přehlíženými, byť celospolečensky převládajícími, názory a strachem, jež se pokusím interpretovat z hlediska psychologie osobnosti.
Tomáš V. Odaha - 6. září 2004
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 3.7 (33 hlasů)

Článek “Adolf Hitler: Mein Kampf” 8 responses

 1. Musím pochválit genialitu

  Musím pochválit genialitu recenze této knihy. Autor této recenze dokázal napsat kritiku vlastní recenze, která ještě nebyla stvořena. Nedokáži si totiž představit, že by tato kritika opravdu mohla souviset s knihou Mein Kampf. Takže ji autor recenze buď nečetl nebo z ní příliš nepochopil, obávám se dokonce, že z nepochopení úvodu knihu přestal okamžitě číst, jak by napovídala jeho recenze.
  Z mého pohledu je tahle recenze nebo jak to nazvat opravdu umělecké dílo :).
  Každopádně bych autorovi recenze doporučil, aby psal recenze ke knihám, které pochopil.

  To že kniha nemůže oslovit lidi z vlastním úsudkem a sám tu memorovat názory většinové společnosti bez jakýchkoliv argumentů je jistě známka autorova vlastního úsudku.

  Obávám se, že recenzi napsal nevzdělanec dámy a pánové :).

  Submitted by Petr (bez ověření)

 2. Recenze Hitlerova Mein Kampf

  Recenze Hitlerova Mein Kampf vznikla v roce 2004, tedy v době, kdy byl vydavatel českého vydání Michal Zítko odsouzen za trestný čin podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů.
  Recenze Hitlerova textu tedy byla primárně míněna ve smyslu Listiny základních práv a svobod, kdy i vy, jakožto sympatizant Hitlerových myšlenek, anebo já, který Hitlera považuji v prvé řadě za nedovzdělaného demagoga, mají ničím a nikým neohrozitelné právo si Hitlerův text legálně koupit, přečíst si jej a vytvořit si naň vlastní názor.
   
  Nebýt někdejšího monstrprocesu se zmíněným Zítkem, nikdy by mě nenapadlo si Hitlerův text ani prečíst ani poté recenzovat. Proč taky, kdo dnes čte další podobné demagogy à la Lenin, Stalin ale i desítky dalších?

  Submitted by odaha

 3. Nevis ?

  Ty nevis co je na Hitlerovi dobreho? I kdyz byl sotva par genomu vzdalen od prasete dokazal fascinovat nejen tim ze se od malire dostal tak vysoko, ale predevsim vratil Nemeckemu narodu hrdost a nacionalni smysleni. Nelze ovsem nez souhlasit ze to byl bezpaterni svab se svedomim cernejsi nez spalovane mrtvoly zidu v lagrech.

  Submitted by Kdokoliv

 4. Tvl co to tu je za kecy ?

  Tvl co to tu je za kecy ? "Hitlerovu knihu Mein Kampf lze nejlépe charakterizovat jako výtvor nevzdělance, který je založen na zaslepené zahleděnosti do sebe samého a nemůže nikterak obohatit čtenáře se samostatným úsudkem." Vetší blbost si napsat opravdu nemohl!

  Submitted by Kdokoliv

 5. Mein...

  Obcas mam skutecne pocit, ze hodnotit by mel ten, kdo precte knihu celou, vi neco o dobe v ktere vznikla a dokaze se oprostit od nasledneho spatneho, i cilene masaze jeste spatnejsiho psani dejin pozpatku s opomenutim prevzeti pozitivniho, viz socialni davky, recept na vyvedeni zeme z krize, popis socialni demokracie ktery byl spravny, strach z nadnarodniho kapitalu a ovladnuti zeme a urovne beznych lidi.. Ono neni spatne se zamyslet ani nad systemem dnesni pseudo parlamentni demokracie. Nikdo netouzi po vyvrazdovani at uz je nekdo geneticky predurcen byt jakykoli,viz neprevychovatelni Romove, ale zatratit cele myslenky a zakazat cist...? Stanu se masovym vrahem, protoze si prectu knihu od masoveho vraha? Je nutna cenzura informaci? Je spravne na cloveka pohlizet jako na tupe hovado a filtrovat co cist muze a co ne? Beztak je text pro dnesniho cloveka neznajici zpusob vyjadrovani v dobe vzniku nepochopitelny, stejne jako nekterym kritikum, jak vidno z nekterych reakci. Bolsevik dokazal mnohe i diky Benesovi. Kdyz uz bude pravda pravdou a vyrovnani se s minulosti dukazem dospeni urovne. Hitler, Benes.. Ford a Zide. Malokdo zna, malokdo vi, odsuzuje kdekdo. Ale stejne by me zajimalo, zda si Zide Fordy kupuji, ci ne? :)
  gender@justice.li

  Submitted by Kdokoliv

 6. kritika

  fuj.To je blázen.Snad se dlouho žádný takový neobjeví.Ale stačí i Kim Ir-sen!A tak by to mohlo jít dál.

  Submitted by Kdokoliv

 7. Objektivita?

  Pamflet, nič viac

  Submitted by Kdokoliv

 8. Re: Objektivita?

  Pamflet? Tohle vyjadreni s omluvou povazuji za paralogismus. ,,Cital ste tu knihu, naozaj cital?,,
  K maliri A.H. Par obrazu ktere namaloval jsem shledl, zajimal by mne profil psychologem. Mne prijdou presprilis precizni s durazem na detail a nemohu nepriznat, ze se mi nektere nelibi mnohem vic, nez napriklad obrazy od Karla Gotta. Nezastavam se A.H., jen doporucuji cist vse, cist i mezi radky, naucit se oprostit od faktu za co mu je kladena vina. Kdyby nedoslo k vyrazdovani Zidu, nejspis by se stal velkou osobnosti o ktere by se vyucovalo. A jen mimochodem, on v podstate Zidum pomohl, i kdyz za krvavou dan, tedy chceme li urcit jednoho vinika deni. Zide byli z duvodu ktere nechci rozepisovat, uz tak je vse co se o nich napise monitorovano z Izraele (vyjadreni jednoho prislusnika Izraelske bezpecnostni sluzby), vyhaneni i ze stareho Egypta a v Cechach v neoblibe jiz davno pred nejakym Adolfem Gutlerem. Kdyby je vysidlil na Madagaskar jak mel puvodne v planu, nejspis by vse vypadalo jinak. Obcas mi pripada jak Nostradamus kdyz si prectu jeho necenzurovane myslenky.
  gender@justice.li

  Submitted by Kdokoliv