„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Ad legálnost šíření Mein Kampf Adolfa Hitlera

Kategorie
25. Únor 2008
Zářný příklad toho, že se česká justice doposud plně neosvobodila od předlistopadové tendence vykládat zákony účelově tak, aby na příkaz shůry byl obviněný odsouzen za každou cenu, se najde více, ale dnešním dnem byl Nejvyšším soudem České republiky učiněn významný krok, jenž naše soudnictví opět o kousek posunul směrem k demokratické společnosti, jež vyznává nedotknutelnost základních práv a svobod jedince.
Mediálně zveličený a bulvárem zkreslený případ českého překladu Mein Kampf Michala Zítka asi netřeba opakovat, avšak pro formu: na přání někdejšího ministra vnitra Stanislava Grosse byl Michala Zítek vykonstruovaně obviněn z trestného činu podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů podle § 260 odst. 1, 2 písm. a) tr. zákona, avšak následný rozsudek ze dne 11.„prosince 2000 byl velmi záhy zrušen Nejvyšším soudem. Státní zástupkyně si tedy operativně vybrala jiný vhodný paragraf, konkrétně trestný čin hanobení národa, rasy a přesvědčení dle § 198 odst. 1 pís. b), a Zítek byl přes předešlý osvobozující rozsudek Nejvyššího soudu, který mimo jiné ve svém vysvětlení uvádí, že nikdo nemůže být odsouzen za čin, který nespáchal, byl dne 11. srpna 2003 odsouzen napodruhé, byť se státní zástupkyni nepodařilo dokázat hlavní opěrný sloup své žaloby, tedy domnělý vliv knihy na česká rasově nesnášenlivá hnutí.
Avšak dnes, tedy dne 10. března 2005, Nejvyšší soud s definitivní platností zrušil i tento druhý pokus o velmi tendenční výklad zákonů. Rozsudek je pak bezprecedentní i v širším kontextu, protože dává naději, že v České republice bude tolerována svoboda slova a projevu.
V tomto kontextu je rovněž zajímavé rozhodnutí prezidenta České republiky nejmenovat 23 nových soudců z důvodu nedosažení věkové hranice 30 let. Nechci spekulovat nakolik je 27-letý člověk nezkušenější než jeho 30-letý kolega, nicméně, Václav Klaus tímto činem oddálil zásadní řešení katastrofální situace české justice, kterou není ani tak nedostatek soudců, jako doposud příliš vysoký počet soudců svého času ideologicky poslušných totalitním způsobům výkladu zákonů i spravedlnosti.

 

Zatím nikdo nehlasoval