„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Ad Protestfest : Nezávislost českých masmédií

Kategorie
25. Únor 2008
Protestfest
Motto:
Deník Právo: „Mladí lidé si s sebou přivezli několik soundsystémů. Většinou polehávali po trávě a někteří ani nevěděli, proti čemu demonstrují.“[1]

A jak to bylo ve skutečnosti?

Demonstrace se sice nekonala, jen malý alternativní festival uprostřed města, ale bulvarizace českých médií v honbě za zpitomělým čtenářem (nebo si z nás média dělají dobrý den?!) nadále pokračuje.
Ale pozadu nezůstalo ani Ministerstvo vnitra, když neváhalo na Protestfest nasadit asi 100 příslušníků městské policie a 100 těžkooděnců policie České republiky (za teploty dosahující na slunci 30° C jsem jim jejich službu nijak nezáviděl), ale manifestačním minifestivalem uprostřed města.
Pořadatelem bylo volné apolitické seskupení sdružující několik alternativních a okrajových skupin s přesahy na ekologické a sociální otázky.
„Ulice, náměstí, parky… místa, která mají sloužit pro setkávání lidí, jsou čím dál víc zaplavována auty, reklamami, uzurpována politickými stranami a kandidáty na nejrůznější funkce, ohrazována zákazy a absurdními pravidly. Veřejné prostory se mění v místa, jimiž se jenom prochází: nezastavovat, nemluvit, nesedat si – každé zastavení pohybu je provázeno nevraživostí a někdy dokonce i problémy s placenými strážci pořádku …zavazíme jim.“[2]
Vypadá to tedy, že smysl manifestace ani tak nepochopili zúčastnění vysokoškolští a sředoškolští studenti, jako redaktor „kg“ (své jméno pro jistotu neuvedl) postkomunistického a silně bulvárně zaměřeného listu Právo, protože opravdu pokud někdo na Protestfestu něco demonstroval, tak jedině „ignorantskou nevědomost“ na straně úředníků Brněnského magistrátu, protože jak jinak lze pochopit Víta Cvrčka ze strany Městské policie a Radovana Novotného tajemníka Úřadu městské části Brno - střed, kteří se pro Právo oháněli právem sic neexistující „demonstraci“ ukončit? Když malí lidé dostanou velkou funkci mohou se dít velké věci.
Naštěstí to však s deklarovanými pravomocemi nebylo tak žhavé. Na čtyřech místech Moravského náměstí hrály čtyři soundsystémy, lidé seděli na trávníku, policisté se potili, tajní policisté v civilu se usmívali na kameru, pivo se nečepovalo, jen limonáda a v osm večer vše skončilo pochodem do Pisárek.
Protestfest Brno
[1] Viz diskuze čtenářů na serveru lidovky.centrum.cz.
[2] Z prohlášení organizátorů Protestfestu. Viz www.protestfest.com.
Zatím nikdo nehlasoval