„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Jan Svěrák: Ropáci

Jan Svěrák: Ropáci

Jan Svěrák: Ropáci

Že se na FAMU rodí velký režisér Jan Svěrák naznačil již ve svém studentském snímku Vesmírná Odysea II z roku 1986, ve kterém technickým postupem napodobujícím styl sci-fi žánru amerických velkofilmů líčí cestu důchodkyně, která jde navštívit svou přítelkyni v protějším paneláku.
Jan Svěrák: Ropáci

Jan Svěrák: Ropáci

Tuto stylistiku, mísící dokument s filmovou fikcí, si Svěrák zopakoval o dva roky později, ve svém pro mnohé vůbec nejzdařilejším snímku Ropáci. Ve filmu dal vzniknout legendárnímu zvířeti, jež se vyskytuje pouze v životadárném ekosystému Severních Čech - živí se uhlím a ropnými odpady, přírodovědným jménem ropák bahnomilný (Petroleus mostensis), které si dodnes u mnoha diváků žije svým zcela vlastním životem.
A není asi velkého překvapení, že tato mimořádně trefná satira Ropáci si mimo jiné odnesla i ocenění tzv. studentským Oscarem, což si Svěrák zopakoval o celých osm roků později tentokrát oceněním Oscarem za nejlepší cizojazyčný film. Ba název filmu se stal předlohou pro cenu udělovanou sdružením Děti Země za antiekologický čin roku.
Ropáci, ČR 1988, 20 min.
režie: Jan Svěrák
scénář: Jan Svěrák
kamera: Ladislav Štěpán
hudba: Vendula Kašpárková
hrají:
Emil Nedbal, Lubomír Beneš, Ivo Kašpar, Jan Rokyta

Filmografie:

Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (5 hlasů)