„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Bibliografie díla Markýze de Sade

Kategorie
24. Duben 2008
PROLOG:
Začal jsem se více zajímat o život a dílo markýze de Sade už proto, že kolem jeho osobnosti kolují navzájem si odporující tvrzení, ale i celé legendy. Báchorky typu "nabodávání milenek na rožeň a jejich pomalé opékání za živa…", jsou pro mne docela pochopitelné, protože lidé rádi věří nesmyslům a to s přímou úměrností: čím nesmyslnější tím věrohodnější, ale mnohem více jsem se snažil dopátrat původu označení "Božského markýze".
PROLOG:
Začal jsem se více zajímat o život a dílo markýze de Sade už proto, že kolem jeho osobnosti kolují navzájem si odporující tvrzení, ale i celé legendy. Báchorky typu "nabodávání milenek na rožeň a jejich pomalé opékání za živa…", jsou pro mne docela pochopitelné, protože lidé rádi věří nesmyslům a to s přímou úměrností: čím nesmyslnější tím věrohodnější, ale mnohem více jsem se snažil dopátrat původu označení "Božského markýze". Nikoliv autora tohoto přízviska (pravděpodobně se vžilo v "bojovné" éře prokletých básníků, kde vše odlišné bylo tím nejsprávnějším - s číms nelze nesouhlasit), ale jeho glorifikačního smyslu, přičemž jsem narazil i na problém autencity některých jeho děl (konkrétně ve mně nedůvěru o Markýzově autorství vyvolává Zoloe) i zařazení jejich vzniku do časové posloupnosti.
Není tedy divu, že se mi rukou dostala i Předmluva k dílu markýze de Sade Guillaume Apollinaira, který měl souborným vydáním Sadeho dila, velký, ne-li rozhodující, význam na jeho popularizaci i dalšího vlivu na vývoj moderního umění i společnosti - alespoň já si nedovedu představit porušení tabu o některých tématech, nebýt markýze de Sade, který to dokázal s velkou bravurou a především vědeckou precizností.
Pro vášnivého čtenáře uvádím výběr prvotních vydání Sadeho díla, tak jak jej v roce 1909 sestavil Guillaume Apollinaire, kde jsem provedl jen několik upřesnění a vypustil doplňující bibliografické údaje, stejně jako výčet dalších vydání.
  1. JUSTINA aneb Neštěstí ctnosti, v Holandsku, u Sdružení knihkupců
    Paříž, u Girouarda, 1791, 2 díly, in 8, 183 a 191 stran.
  2. 1796, 4 díly, in 8.
  3. ALINA A VALCOUR aneb Filozofický román sepsaný v Bastile rok před francouzskou revolucí. S čtrnácti rytinami z pera občana S***
    Paříž, u Girouarda, ulice du Bout-du-Monde č. 47, 1793 (1795), 8 dílů, pet. in 12.
  4. PAULÍNA A BELVAL aneb Neblahé následky zločinné lásky, současný příběh s písněmi a figurami M. R. …
    Paříž, u Chambona a Lenormanda, 1812, 2 díly, in 12.
  5. ZLOČINY LÁSKY aneb Třeštění vášní. Historické a tragické novely s pojednáním o románech, zdobené rytinami, od D. A. F. Sade, autora Aliny a Valcoura
    Paříž, u Massého, 1800 (rok VIII), 4 díly, in 12.
  6. ZOLOÉ A JEJÍ DVĚ POMOCNICE aneb epizody ze života tří hezkých žen. Skutečný příběh z minulého století, vyprávěný součastníkem. V Turínu, k dostání u všech prodavačů novinek
    Paříž, 1800 (messidor VIII), in 16.
  7. MARKÝZA DE GANGE, Paříž, Béchet
    Paříž, Béchet, 1813, 2 díly.
  8. FILOZOFIE V BUDOÁRU, (údajně) posmrtně vydané dílo autora Justiny. V Londýně, na náklady Společnosti
    Londýn, 1795, 2 díly, in 16.
  9. VALMOR A LYDIA aneb Cesta kolem světa dvou milenců, kteří se hledají
    Paříž, Pigoreau, 1799 (rok VII), 3 díly, in 12.
  10. ALZONDE A KORADIN
    Paříž, Cerioux a Moutardier, 2 díly, in 12.
  11. DORCI aneb Podivnost osudu, nevydaná povídka markýze de Sade, vydaná podle rukopisu, s poznámkou o autorovi
    Paříž, Bratři Charavayové, 1881.
  12. 120 DNÍ SODOMY aneb Škola libertináže, napsaná markýzem de Sade, první vydání původního rukopisu, s vědeckými vysvětlivkami doktora Eugena Dührena (Dr. Iwan Bloch)
    Paříž, Klub Bibliofilů, 1904.
  13. OXTIERN aneb neštěstí libertinismu, drama D.-A.-F.-S. v próze o třech dějstvích
    Versailles, Blaisot, 1800 (rok VIII), in 8.
  14. KUPLET pro její jasnost kardinála Mauryho
    6. října 1812, v ústavu u Charentonu.
  15. POJEDNÁNÍ O ROMÁNECH, s dosud nevydanou předmluvou, poznámkami a dokumenty Octava Uzanna. Paříž. Knihkupectví starých a moderních knih, Edouard Rouveyre
    Paříž, Edouard Rouveyre, 1872, in 12.

Použitá literatura:

  1. Guillaume Apollinaire, Předmluva k dílu markýze de Sade, Jota: Brno, 1996.
PřílohaVelikost
Philosophy in the Bedroom697.46 KB
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (4 hlasy)

Článek “Bibliografie díla Markýze de Sade” One response

  1. Bibliografie

    Ten seznam je ale zastaralý a nepřesný, v Apollinairově době byl Sade stále ještě na indexu (vlastně až do konce 50. let) a neexistovala solidní markýzova biografie, kritické vydání markýzových děl až v roce 1966 (v osmi svazcích). Např. román Pauline et Belval vyšel v roce 1800 (vydání z r. 1812 je třetí), La Philosophie dans le boudoir vyšla za markýzova života (skutečně 1795), nikoli posmrtně atd. Pravda je, že o autorství Zoloé se vedou spory : Apollinaire ji pokládal za dílo de Sadea, G. Lely se domnívá, že mu bývá přiřknuta neprávem, Maurice Lever v rozsáhlé biografii z roku 1991 se v tomto výjimečně kloní k Lelymu, takže váš dojem, že Zoloé nenapsal Sade, je podle všeho na místě a správný.

    Submitted by Stern (bez ověření)