„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Oscar Wilde: Ideální manžel

09. Únor 2009

An Ideal Husband, 1895

Když konverzační komedie, tak Oscar Wilde a jeho neodmyslitelný vtip, ironie a cynismus. A byť je jeho dílo omezeno relativně krátkým tvůrčím obdobím, které bylo násilně přerušeno obviněním Wildeho z homosexuality a pozdějším odsouzením ke dvěma rokům nucených prací, patří jeho dílo nejen k nejčtenějším, nejhranějším a zejména i k nejvlivnějším.
Z Wildeho dramatického díla, minimálně co do počtu nastudování, jednoznačně vyniká dvojice her Ideální manžel a Jak je důležité míti Filipa, které se poté, co byly v roce 1895 svorně poprvé uvedeny, se již nikdy nevytratily z divadelních prken.
Hru Ideální manžel začal Oscar Wilde psát v létě 1893 a to jak pod vlivem aktuální korupčního skandálu, který právě probíhal v Paříži, tak s inspirací v díle Marka Twaina Zlatý věk s tím, že v předobraze svých hlavních postav - Sira Roberta Chilterna a Lorda Goringa, použil postavy politiků soudobé londýnské éry. Výchozí zápletka, na které je potom celý děj postaven - domněle dávno zničený dopis, kterým je navenek zásadový a nepodplatitelný Sir Chiltern vydírán pro svou utajovanou minulost, je pro změnu převzata z díla nestora francouzského románu a dramatu Alexandra Dumase staršího.
Jak bylo uvedeno úvodem, hra Ideální manžel se okamžitě od své premiéry dne 3. ledna 1895 stala divadelní stálicí, která de facto nebyla nikdy stažena z divadelních prken, nicméně několik let po Wildeho odsouzení, nebyl u hry uváděn autor. Bez označení autora vychází v roce 1899 i první knižní vydání s přepracovaným textem.

Použitá literatura:

  1. Oscar Wilde, Ideální manžel, Artur: Praha, 2007.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (5 hlasů)