„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Homo `06

21. Květen 2013
Homo `06

Homo `06

Legendární inscenace Homo `06 byla poprvé uvedena v roce 2006 na půdě studentského divadla Disk a to společně s další inscenací Soumrak bodů v rámci celovečerního představení Mužské záležitosti. V roce 2008 bylo Homo `06 znovuuvedeno na půdě divadla A Studio Rubín. A konečně do třetice hru v roce 2013 v obnovené premiéře a v nezměněném hereckém složení - Vojtěch Dyk, Lukáš Příkazký a Pavla Beretová - uvedlo divadlo La Fabrika. Inscenace tak za uplynulých sedm let prošla třemi divadly. O to delší cestu však vykonali samotní herci - Vojtěch Dyk se nyní hereckou i hudební celebritou, Pavla Beretová je členkou činoherního souboru Národního divadla a Lukáš Příkazký je v angažmá ve Vinohradské divadle.
Homo `06

Homo `06

Představení je koncipováno jako divoká revue, ve které jsou s nadhledem a inteligentním humorem objevovány aspekty mužské homosexuality. - V koláži volně navazujících scének si hlavní hrdina prochází fázemi dospívání s vnitřním uvědoměním, že  není na holky“, hledá partnera na internetovém chatu, zažívá naturalisticky ztvárněný první intimní styk, první zklamání i první lásku, o své orientaci informuje rodiče a svého milence představuje mámě na maturitním plesu. To je navíc vyplňováno úryvky z Bible i z Chaty v jezerní kotlině Jaroslava Foglara či výkřiky všech možných pejorativních variací na homosexuály.
Homo `06

Homo `06

To vše je podáno s minimalistickými prostředky, kdy jeviště je ze dvou stran sevřeno hledištěm, vlastní scéna je tvořena z asi desítky sedačkových kostek, které se v rámci dynamického představení neustále přesouvají a přestavují. Krom samotných kostek nemají herci krom vlastního - v podání Vojty Dyka - i interpretovaného hudebního doprovodu již žádné pomůcky a musí si tak vystačit jen se svými kostýmy a tak se v inscenaci střídají oblečené a nahé scény.
I po sedmi letech od své původní premiéry na představení velmi živý náboj a neztratilo nic ze svého původního nadhledu i vtipu a herci své role hrají s velkým nadšením a chutí. Rozhodnutí La Fabriky oživit právě na této scéně toto legendární představení tak nelze jinak než kvitovat a dále doporučit.
Homo `06
Režie: Daniel Špinar
Výprava: Lucia Škandíková
Výběr hudby: Daniel Špinar
Dramaturgie: Jana Slouková
Hrají:
Vojtěch Dyk, Lukáš Příkazký a Pavla Beretová
19. února 2013, La Fabrika v Praze.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (2 hlasy)