„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Nikita Michalkov: Urga

26. Prosinec 2008
Nikita Michalkov: Urga

Nikita Michalkov: Urga

Samotné téma snímku Nikity Michalkova Urga není ani tak originální v kontextu současné kinematografie, kdy je téma hledání svých kořenů, soulad s harmonií života předků či vymanění se ze závislosti diktátu reklamy i spotřebnosti již poněkud vyčpělé téma, jeho pozoruhodnost je v době jeho vzniku - roku 1991, ve kterém tzv. world či etno tématika nebyla nijak módní záležitostí, zvlášť u autorů z čerstvě postkomunistických zemí, kde po mnoho let dominoval proud přesně opačný.
Avšak Nikita Michalkov jde ve své vizi ještě mnohem dále, když svého hrdinu Gomba, mongolského pastevce žijícího tradičním způsobem předků v čínských stepích, nutí prostřednictvím své manželky Pagmy přistoupit na čínské antipopulační zákony omezující počet dětí. Gombo cestuje do města, aby zde koupil prezervativy, avšak jak vlivem vlastní nerozhodnosti tak vědomí dalekosáhlosti vlivu antikoncepce, se nejprve poradit se s svým lámským náboženským vůdcem. Při cestě zpět má vidiny s Čingischánem a jeho vojskem, který jej obviní z porušení tradic předků. - Gombo tedy domů přiveze televizní přístroj, avšak na straně druhé se nenechá svázat čínskými zákony a na posvátném území pod zabodnutou urgou zplodí své čtvrté dítě.
V časovém skoku je urga nahrazena továrním komínem, bezdětný Gombův syn Tajmudžin pracuje jako obsluha u benzínové pumpy a rád cestuje, loni byl na Bajkale tam, kde kdysi bylo ono slavné jezero, letos se chystá k Japoncům - do Los Angeles.
Урга, Francie + Rusko, 1991 (118 min.)
Režie: Nikita Michalkov
Scénář: Nikita Michalkov, Rustam Ibragimbekov
Hrají: Badema .... Pagma, Bayaertu .... Gombo, Vladimir Gostyukhin .... Sergei, Babushka .... Grandma, Larisa Kuznetsova .... Marina, Jon Bochinski .... Stanislas, Yongyan Bao .... Bourma, Wurinile .... Bouin, Biao Wang .... Van Biao, Baoyinhexige .... Bayartou, Nikolai Voshchilin .... Nikolai
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (1 hodnocení )