„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Sex Pistols děs a běs

01. Červen 2008
Plakát prvního koncertu Sex Pistols
Revolučních skupin, jež pozměnily tvář moderní hudby, lze najít mnoho, avšak jen Sex Pistols přinesly totální hudební, umělecký i společenský zlom tak, že lze populární hudbu 20. století směle rozdělit na období před a po Sex Pistols.
Sex Pistols
Sex Pistols
Sex Pistols
Sex Pistols
Sex Pistols
Režisér dokumentu Sex Pistols děs a běs měl narozdíl od svého prvního filmu o této hudební legendě, Velký rocken-rollový podvod (The Great Rock 'n' Roll Swindle) z roku 1978, již dostatečný odstup tak, aby se jednak nenechal unést vybájenými polopravdami manažera skupiny Malcolma McLarena, na nichž byl jeho první film postaven, a současně, aby skupinu neglorifikoval a nepřeceňoval její někdejší vliv a slávu.
Byl-li tedy Velký rocken-rollový podvod více než dokumentem spíše kachnou či pokusem o rychlé získání slávy šokujícími informacemi, je pak Děs a běs průvodcem historií kapely od jejího vzniku v srpnu 1975 do jejího posledního koncertu (v původním obsazení) 14. ledna v San Francisku, jejž zpěvák Johny Rotten ukončil dnes již legendární větou „Také jste se někdy cítili podvedeni?“ a uzavřel tak historii kapely, jež nejen vyprovokovala vznik punkového hnutí, které vzhledem ke svému původnímu smyslu - napodobovat členy Sex Pistols, mělo jen málo společného s původní myšlenkou kapely být sám sebou, nicméně punk se dále vydal svou vlastní cestou směrem k alternativě a hledání jiných cest než hlavní společenský proud.
A právě k dokreslení atmosféry poloviny 70. let, jež byla poznamenána velkou hospodářskou recesí, nezaměstnaností, ale i vznikem cizineckých a chudinských ghett, režisér používá sérii dobových televizních záběrů, titulky novin, ale i úryvky z rozhovorů se členy kapely, jež dále doplňuje soukromými záznamy z koncertů a rozhovory se členy kapely z konce 90 let, kde jsou však aktéři zakryti ve stínu, aby se v divákovi neporušil původní vizuální dojem.
Film tak lze velmi doporučit, protože velmi dobrou formou vysvětluje nejen historii kapely, ale i politicko-sociální pozadí, bez kterého by skupina nikdy nemohla vzniknout. Její oblíbenci si pak také přijdou na své v podobě unikátních soukromých záběrů i vysvětlení smyslu textů a podoby hudby, pro které jsou Sex Pistols přes množství plagiátorů nadále jedním z nejojedinělejších hudebních úkazů.

Diskografie

  1. Never Mind the Bollocks Here's the Sex Pistols (October 28, 1977) #1 UK, #106 US
  2. The Great Rock & Roll Swindle (February 26, 1979) #7 UK
  3. Some Product: Carri on Sex Pistols (outtakes compilation) (July 27, 1979) #6 UK
  4. Flogging a Dead Horse (compilation) (February 1980) #23 UK
  5. Kiss This: The Best Of (October 1992) #10 UK
  6. Filthy Lucre Live (June 1996) #26 UK
  7. Jubilee: The Best Of (May 27, 2002) #29 UK
  8. Sex Pistols (box set) (June 2002)

Filmy inspirované Sex Pistols

  1. Sex Pistols Number One (Derek Jarman, 1976) (krátkometrážní filmový záznam z prvních vystoupení)
  2. Jubilee (Derek Jarman, 1978)
  3. Velký rocken-rollový podvod (The Great Rock 'n' Roll Swindle) (Julien Temple, 1978) (Pohled na Sex Pistols z úhlu manažera Malcoma McLarena)
  4. Sex Pistols děs a běs (The Filth and The Fury) (Julien Temple, 2000) (Pohled na Sex Pistols z úhlu kapely)
  5. DOA (Lech Kowalski, 1981) (obsahuje sestřih z americké šňůry v roce 1978)
  6. The Punk Rock Movie (Don Letts, 1979) (nezávislý dokument vycházející z tehdejšího pohldu na kapelu)
  7. Sid and Nancy (dir. Alex Cox, 1986).
  8. 24 Hour Party People Michael Winterbottom, 2002
The Filth and the Fury, Velká Británie, 2001 (105 min.)
Režie: Julien Temple
Scénář: Julien Temple
Hudba: Sex Pistols
Hrají: Paul Cook, Steve Jones, Glen Matlock, Johnny Rotten, Sid Vicious

Pavučina

  1. Sex Pistols, from Wikipedia
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4.8 (6 hlasů)