„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Salman Rushdie

Salman Rushdie

Salman Rushdie

Salman Rushdie stojí tak trochu v pozadí svého nejznámějšího díla Satanské verše, jenž mu přineslo, byť poněkud kontroverzní, celosvětovou popularitu. Avšak Rushdie není jen jeho synonymem, ale je jedním z nejlepších indických autorů současnosti, byť se dle vlastních slov považuje za vyděděnce, který nepatří ani do západního ani do východního světa.
Salman Rushdie se narodil 19. června 1947 v Bombaji (dnešní Mumbaj) v liberální muslimské rodině, jež se odmítla vystěhovat do separujícího se Pákistánu. Vystudoval univerzitu v Cambridge a později se i stal britským občanem. Po několika letech skrývání se Rushdie v roce 2004 se počtvrté oženil s indickou modelkou a herečkou Padma Laksmi a nyní se snaží opět žít jako normální občan.
Jeho dílo se vyznačuje přirozeným stylem, který míchá fantazii se skutečnými reáliemi, autobiografické zážitky s příběhy indických přistěhovalců a nejvěrněji jej lze zaškatulkovat pod označení magický realismus.

Dílo:

Rushdieho první výtvor Grimus z roku 1975, jež balancuje na pomezí pohádky a science-fiction, zapadl zcela bez povšimnutí jak ze strany čtenářů tak kritiky, ale již jeho druhá kniha Půlnoční děti (Midnight’s children) z roku 1980 jej celosvětově proslavila a to ani ne tak pro své nesporné kvality - Půlnoční děti jsou považovány za nejlepší Rushdieho dílo, ale pro kontroverzi, již kniha vyvolala v jeho rodné Indii a pro kterou byl Rushdie donucen emigrovat. Nicméně mediální popularita sebou přinesla i značné množtví prodaných výtisků a nelze se nedomnívat, že Rushdie tento úspěšný obchodní model použil i v případě Satanských veršů, byť si musel být jako muslim vědom, jakou reakci vyvolá. Ale jak Půlnoční děti tak Satanské verše ve svém námětu vycházejí z vrcholných děl západní literatury - Půlnoční děti mají svou inspiraci v Plechovém bubínku Güntera Grasse, Satanské verše v Mistrovi a Markétce Michaila Bulgakova.
V novele Hanba (Shame) z roku 1983, Rushdie formou pohádky tlumočí vlastní interpretaci dějin Pákistánu s předlohami postav v Zulfikarovi Alí Bhuttem a generálovi Muhamadovi Zia-ul-Haq, ale jak v Půlnočních dětech tak v Hanbě Rushdie opustil svůj charakteristický magický styl.
V dalších dílech jsou pro Rushdieho ústředním námětem indičtí emigranti, avšak skutečný význam je posunut k literárnímu experimentování.
Salman Rushdie za své dílo získal i řadu literárních ocenění: Cenu nakladatelů z roku 1993 za novelu Půlnoční děti, je členem Královské literární společnosti (Royal Society of Literature), Komtur umění a literatury (Commandeur des Arts et des Lettres) a prezidentem amerického PEN klubu.

Použitá literatura:

  1. Salman Rushdie, from Wikipedia - the free encyclopedia.

Pavučina:

Zatím nikdo nehlasoval

Článek “Salman Rushdie” One response

  1. román

    anglický výraz "novel" znamená česky román (nikoliv novela)

    Submitted by sedmikráska (bez ověření)