„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Salman Rushdie: Hanba

Salman Rushdie: Hanba

Salman Rushdie: Hanba

Shame, 1983

Salman Rushdie ve svém díle typicky kombinuje prvky magického realismu a příběhu s pozadím v autentických osobách a událostech., Vypravěčský styl kolážově kombinuje klasickou románovou stylistiku s volným esejem tak, že celé Rushdieho dílo lze umístit někam mezi Gabriela Garcíu Márqueze, mistra žánru magického realismu, a Milana Kunderu, předního představitele moderního eseje. Ovšem s tím dodatkem, že kvalit obou Rushdie dosahuje jen z malé části.
V chronologickém pořadí třetí kniha Salmana Rushdieho Hanba z roku 1983 se alegoricky vrací do Rushdieho rodného (narodil se ještě v nerozdělené Indii) Pákistánu, kdy na pozadí ústředního tématu společenské hanby, paroduje jak pákistánský politický boj o moc tak rodinné příslušníky předních pákistánských politiků z konce 70. let - Zulfikara Aliho Bhutta (ministr zahraničí /1963-1966/, prezident /1971-1973/, předseda vlády /1973-1977/) a Muhammada Zia-ul-Haqa (vrchní generál pákistánských vojsk /1976-1988/, prezident /1978-1988/).
Rushdie umisťuje své příběhy takřka výhradně do reálií a historických událostí i osob oblasti Středního Východu. Pro západního čtenáře, na kterého se Rushdie výhradně obrací, je hlavní devizou jeho díla exotičnost spočívající jak v cizokrajnosti země bývalého Britského impéria, tak v chaosu politických i společenských změn, kdy Pákistán od počátku 50.  lavíruje mezi demokratickým aparátem britského stylu a islamistickým zřízením se zákony šaría.

Použitá literatura:

  1. Salman Rushdie, Hanba, Odeon, Praha: 1990.

Pavučina:

  1. Shame (novel), Wikipedia.
Zatím nikdo nehlasoval