„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

George Orwell: Nadechnout se

George Orwell: Nadechnout se

George Orwell: Nadechnout se

Coming Up for Air, 1939

Přiznám se, že oproti většinovému proudu čtenářů neadoruji Orwellovu nejslavnější dvojici děl, alegorii Farma zvířat z roku 1945 a utopii 1984 z roku 1949. Naopak George Orwella oceňuji pro jeho předválečnou prózu, jež na rozdíl od výše zmíněných románů, které jej celosvětově proslavily, ba jejich prostřednictvím se stal nesmrtelným, vychází co do tématu z vlastních prožitků a zkušeností.
Román Nadechnout se Orwell napsal v roce 1939, tedy dá se říci v předvečer začátku 2. světové války. Ale co do tématiky a obsahu však principiálně vystihl podstatu celé tzv. tržní ekonomiky tak, jak ji známe dnes i my.
Postava George Bowlinga, který prožívá svou krizi středního věku, na krku má hypotéku na ošuntělý dvojdomek v předválečné variaci dnešního satelitního městečka i se všemi jeho neduhy, jeho život je svázán žárlivou semetrickou manželkou Hildou, potažmo dvěma dětmi, ke kterým má v nejlepším případě mírně lhostejný vztah, jako by velmi věrně vypadl z oka nejednoho současníka.
Bowling v retrospektivě svého mládí tvrdí, že jeho štěstí skončilo okolo jeho šestnáctého roku, kdy vyměnil kdysi svůj nejústřednější zájem o rybaření za hon za svými ženskými vrstevnicemi tak, že měl-li nadále Bowlingův život smysl, pak jedině jak věřil v dosud zapomenutém rybníce v jeho rodném městečku, kde se prohánějí metroví kapři.
A protože se mu podařilo před manželkou utajit něco kolem dvanácti liber, které původně zvažoval utratit za lehké ženštiny, rozhodne se, že se vydá na týdenní výlet do rodného městečka, ve verzi pro manželku přirozeně na služební cestu, a tyto kapry vyloví.
Dvoutisícové z Bowlingova mládí městečko se však za pětadvacet let rozrostlo na desetinásobek a frustrovaný Bowling první čtyři dny pouze chodí z výčepu do výčepu, vzpomíná nejen na časy svého mládí ale i na někdejší kvalitu rozlévaných destilátů tak, že k někdejšímu zámku v jehož areálu se onen zapomenutý rybník nacházel, dorazí až den pátý.
A opět, budova zámku byla proměněna v psychiatrickou léčebnu, zbylé pozemky rozprodány sdružení, jež usiluje o jakousi alternativu dnešního ekologického bydlení tak, že asi ani příliš nepřekvapí, že rybník s metrovými kapry byl již dávno vysušen a proměněn ve smetiště.
Krach Bowlingovy cesty za svobodou, či alespoň nadechnutím se, je dokonán po jeho návratu, kdy žárlivá Hilda neváhala a do hotelu na opačném konci Anglie, kde se měl zdržovat, napsala dopis, který potvrdil její původní domněnku, že manžel není na služební cestě ale u nějaké lehké děvy.

Použitá literatura:

  1. George Orwell, Nadechnout se, Euromedia Group: Praha, 2005.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4.8 (5 hlasů)