„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Představení Up End Down je v pořadí druhým projektem La Putyky - nejznámějšího a jediného profesionálního českého souboru, jenž se věnuje žánru tak zvaného nového cirkusu a které působí v rámci multižánrové scény La Fabrika v pražských Holešovicích. La Putyka však v rámci svého pojetí nového cirkusu nesází jen na akrobacii a moderní tanec, jak je tomu v jiných o několik desítek let starších a věhlasnějších mezinárodních souborech, ale snaží se razit ryze českou cestu, kdy koncepce akrobatického představení je podřízena koncepci dramatické s ústředním leitmotivem a snahou o vyprávění takřka divadelního příběhu. Nedílnou a charakteristikou součástí všech představení La Putyky je pak živý hudební doprovod, kdy se prvé dvě inscenace La Putyka a Up End Down proslavily více než jako představení nového cirkusu tím, že v nich na živo improvizovala trojice Vojtěch Dyk, Jakub Prachař a Jan Maxián, dnes známější z již zaniklé pop skupiny Nightwork. To je však již minulost a namísto Dyka, Prachaře a Maxiána, je dnes obě představení možné shlédnout v neméně kvalitním doprovodu v provedení trojice Andrej Rády (zpěv), Jan Kletenský (klávesy) a Jan Balcar (bicí).
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Inspirací a leitmotivem nosného příběhu byl film Wima Wenderse Nebe nad Berlínem - důchodce (v podání Rostislava Nováka staršího v alternaci s Jiřím Kohoutem) srazí na křižovatce auto a starému muži se ve zlomku vteřiny, jenž mu zbývá, promítne celý život, kterým ho jakožto i na jeho posmrtné cestě doprovází jeho anděl.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Ale představení začíná již při příchodu diváků do sálu, kteří jsou nuceni v rámci úvodní části představení stát na scéně, protože boční ochozy, kterými je scéna ze dvou stran obklopena, jsou uzavřeny výstražnými páskami a namísto diváků v hledišti pokřikují herci a dotvářejí tak celkový dojem přeplněného velkoměsta. Poté, co diváci usadí na bočních ochozech, se ruch velkoměsta přenáší na scénu, jež se tvořena tmavými žíněnkami s bílým křížem uprostřed - kříž má dle autorů představení symbolizovat „křižovatku mezi ulicemi, mezi nebem a zemí, narozením a smrtí, mezi cestou ze země do nebe a naopak“ a právě na této křižovatce je sražen autem starý muž, kterého se v jeho posmrtné cestě ujme jeden z andělů, kteří se vznášejí nad městem a společně si retrospektivně připomenou ty nejdůležitější okamžiky z mužova života.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Dva z andělů, kteří se vznášejí nad městem, představují dvě z akrobatek, jež bez jištění cvičí ve velmi dynamických a navenek i nebezpečných kreacích tím, že se zamotávají, kloužou a šplhají po dvou bílých pruzích látky, které jsou zavěšeny ze stropu. - Tato pasáž tvoří akrobatický vrchol celého představení.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Velmi efektní je také mužova vzpomínka na svou životní lásku, která je ztvárněna jakoby tanečním párem, který stojí na ramenou druhé dvojice herců, prolíná se ve vzájemných objetích a navozuje velmi křehkou milostnou atmosféru.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Závěr představení je pak tvořen sérií velmi navenek opět velmi nebezpečně vypadajících skoků, kdy dva akrobaté rozhoupávají a vystřelují třetí akrobata na cirkusové houpačce(tzv. teeter board, kterou si soubor bez toho, aniž by s ní na počátku někdo uměl zacházet, dovezl z Ruska) s tím, že tempo i složitost skoků se stále stupňuje tak, že na konci dosahuje úrovně, jakou předvádí například nejslavnější soubor z tohoto žánru Cirque du Soleil.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Samotné představení Up End Down vznikalo v průběhu dlouhých devíti měsíců a to od března do listopadu 2010, po zkušenosti z premiéry v polovině prosince, kdy se zranila jedna z účinkujících, pak inscenace ještě prošla několika dramaturgickými změnami.
La Putyka: Up End Down

La Putyka: Up End Down

Ale možná ještě více než samotné představení je na souboru Cirku La Putyka obdivuhodná profesionalita a plné nasazení při každé z repríz - obdivuhodné je to již proto, že nikdo ze souboru nemá za sebou profesionální průpravu a de facto všichni z herců/akrobatů se museli učit naprosto od začátku a to je jedině tvrdým každodenním tréninkem. - Velkou roli v tom hraje principál La Putyka, jenž je i autorem koncepce a choreografie všech dosavadních představení, původem „čistokrevný“ herec Rostislav Novák, kterému se krom zmíněné profesionality daří i to, aby La Putyka měla kontakt i přesah do zahraničí.
Up End Down
Koncept a režie: Rostislav Novák
Spolupráce: Alexandr Minajev, Daniel Gulko, SKUTR, Jaroslav Boltnar, Stéphanie n’Duhirahe, Bonaventure Gacon a Tomáš Měcháček
Choreografie: Rostislav Novák, Anna Schmidtmajerová, Tereza Toběrná, Jiří Weissmann, Lenka Vágnerová, Petr Horníček a kolektiv
Scéna: Hynek Dřízhal
Hudba: Andrej Rády (zpěv), Jan Kletenský (klávesy) a Jan Balcar (bicí)
Kostýmy: Kristina Záveská
Hrají:
Rostislav Novák st. / Jiří Kohout, Vojtěch Fülep, Rostislav Novák ml., Jakub Prachař / Jan Balcar, Vojtěch Dyk / Andrej Rády, Jan Maxián / Jan Kletenský, Zuzana Kábrtová, Zbyněk Šporc, Jiří Weissmann, Petr Horníček / Alexandr Volný, Anna Schmidtmajerová, Tereza Toběrná, Daniel Komarov, Michal Boltnar
19. prosince 2010, La Fabrika v Praze.

Pavučina:

 1. Up End Down - anotace La Putyka.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (5 hlasů)

Článek “La Putyka: Up End Down” One response

 1. Within your body Diets With regard to Bigger Structure

  Are you training and would like to have a change in your current physique? Subsequently start with a good bodybuilding diet plan. dieta massa muscolare

  It is one commonly unnoticed aspect if you are on a on your body program. No doubt, working out extremely will be a main factor for the change of your in general body process.

  However , the actual challenge here is the diet program that you're going to undertake to achieve a lean muscle mass, keep the levels of energy and get free yourself of off the excessive fat in your body. bodybuilding

  Your bodybuilding diet plan is a simple software of discovering what types of foods to take. A lot of know how to combine them making use of from simple charts for food ways for the different types of nutrients the human body needs.

  Additionally it is better for you that will indulge in quite a few changes with your eating regimens. However , a way of life change regarding healthy consuming will ensure on the better physical structure and a shape free from any kinds of diseases. musklers opbygning kost

  Here are some bodybuilding diet plan tips that will help you get started and that also will reassure you with the success that you would like.

  1 . Take in energy fertilizing foods together with carbohydrates. Some sort of carbohydrate is critical for the progress muscles owning glycogen. In addition it helps your body to optimise its fit performance.

  Make sure you choose meal groups loaded in carbohydrates by minimally ready sources similar to eating genuine wheat loaf of bread over a light bread or those ripe bread. Carb should cosmetic 50 so that you can 60 percent of your full calorie intake based upon your physical exercise training level. culturismo y suplementos

  Some examples involving carbohydrate high food that happen to be recommended for the bodybuilding diet are crazy rice, potatoes, oatmeal, baked potato, pumpkin, whole wheat breadstuff, brown rice, or a lovely potato.

  charge cards It has been explained protein is a vital nutrient for virtually any kind of diet program. Protein acts the health needs of a bodybuilder or simply an sportsman.

  Aside from h2o, protein would be the next a lot of abundant vitamin found in your system. It is current on your muscle groups, skin, heel bone, and to the blood. Protein can be effective within building muscle especially if you are found on strength training.

  Required protein amounts should makeup 15 to 20 per cent of your whole calorie intake. A few examples of foodstuff rich in required protein that you should acquire when you are throughout strength training usually are turkey, trout, lean ground beef, zero fat cottage cheese, for ones whites, chicken breast, or very best round sirloin steak.

  2. Drinking a lot of water while you are working out is amazingly essential for any bodybuilding weight loss plan. Water is required to retain the performance level of your work outs.

  For any person in weight training or impressive work outs, you need to at least ingest 8oz goblet of standard water for every 12 to 25 minutes connected with intense work outs.

  4. It is preferable that you try to eat in smaller sized meals oftener throughout your time.

  This is important to possess a balance submission of vitamins for your body metabolic processes. You will also able to burn calories for a more efficient together with balance charge.

  Make sure to consult with a physician before you indulge yourself using a bodybuilding diet program. You should also you should definitely have nutritionally quality vibrant food in your diet.

  Submitted by Raymondmer (bez ověření)