„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Portugálie

18. Únor 2009
Portugálie

Portugálie

Současný maďarský básník, esejista, spisovatel, filmový scénárista a v neposlední řadě i divadelní dramatik Zoltán Egressy v českých zemích již více než zdomácněl, kdy obzvláště jeho v pořadí první divadelní počin, tragi-komediální frašku Portugálie z roku 1997, zinscenovala hned celá řada předních českých divadel - počínaje v Činoherním klubu v roce 2001 a zatím konče ve Studiu Marta v sezóně letošní.
Portugálie

Portugálie

A právě nastudování Činoherního klubu v režii předního divadelního režiséra Ivo Krobota je verzí nejkvalitnější a nejlegendárnější (mimo jiné hru doposud nastudovalo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě, Středočeské divadlo v Kladně, Slovácké divadlo v Uherském Hradišti a další) tak, že vzhledem k faktu, že režijní taktovky v brněnské Martě se opět ujal Krobot, lze toto představení brát nejen jako obnovenou premiéru, ale u jako jednu z nejlepších divadelních událostí letošní divadelní sezóny.
Brno přes ojedinělé kvalitativní výkřiky obecně trpí svým charakterem provinční kulturní scény, jež čím dál tím více zaostává za vývojem a kvalitou jak současného světového divadla, tak za vývojem pražské scény. (Ostatně kolik je v Brně možností shlédnout kvalitní divadlo, krom ojedinělých hostování Dejvického divadla, Divadla Na zábradlí či dvou až tří nastudování do sezóny režisérem typu Ivo Krobota anebo Jana Antonína Pitínského?!).
Portugálie

Portugálie

Zatímco v Činoherním klubu se Krobot mohl co do ztvárnění postav spolehnout na protřelé herecké harcovníky, pro získání potřebné autentičnosti v podání ansámblu Studiu Marta tvořeného studenty posledního ročníku činoherního herectví, do role hostinského geniálně zapojil Pavla Zatloukala, na kterém pak postavil celou koncepci hry.
Portugálie

Portugálie

Byť Zoltán Egressy v charakteristice postav i samotném ději hry nijak nevybočil z reálií typické maďarské vesnice, je jeho vykreslení někdejší atmosféry na pozadí divokých 90. let natolik univerzální a nadčasové, že hra byla přijata za svou ve všech zemích, kde byla doposud uvedena.
Portugálie

Portugálie

A přesně tohoto efektu se podařilo dosáhnout i v Martě, kdy jednotlivé postavy hry byly umocněny v celé nadstředoevropské ale i nadčasové archetypy tak, že co herec to představitel celé legie nejrůznorodějších lidských předobrazů.
Celkový divákův dojem vystižení podstaty lidského snažení pak Krobot dále potvrdil tanečními intermezzy maďarského čardáše. Tanečníci v uherských uniformách jsou přítomni na jevišti před zahájením i po skončení představení tak, že hra vlastně nemá začátek ani konec, ale jen se pomalu zhmotňuje a opět se rozplývá do ztracena.
autor: Zoltán Egressy
režie: Ivo Krobot
dramaturgie: Janet Prokešová
scénografie: Zuzana Pitnerová
Hrají:
Mašle: Michaela Doleželová, Drobek: Jan Jakubec, Řepa: Ondřej Kokorský, Jituš: Martina Krátká / Julie Goetzová, Kolík: Milan Holenda, Farář: František Skopal, Hospodský: Pavel Zatloukal, Manželka: Kateřina Dostalová / Michaela Červinková, Satanáš: Ondřej Jiráček
Premiéra: 28. září 2008, Studio Marta, Brno

Pavučina:

  1. Portugálie, oficiální stránky 4. ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU, Brno.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 3.5 (2 hlasy)