„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Šťastná událost

15. Prosinec 2008
Jak bývá ve Studiu Marta zvykem, každou divadelní sezónu se zde představuje absolventský ročník činoherního a muzikálového herectví. Tak mívají diváci možnost navštívit jak činoherní, tak muzikálová představení v provedení mladých činoherních a muzikálových herců. V inscenaci Šťastná událost se však představí studenti činoherního herectví nikoli v činoherní inscenaci, ale v muzikálu. Totiž ne v muzikálu ledajakém, ale v činoherní inscenaci, která má podtitul Anarchistický muzikál. Autory použité hudby jsou Sex Pistols, Cumbawamba, Mozart, Bach a další pankáči…[1]
Jak ostatně napovídá úvodní slovo, Šťastná událost je tak trochu z jiného soudku. Dá se zde však parafrázovat rčení o malých rolích a to, že není malých her, ale jen malých herců a já si nedovedu představit, že by se tohoto „anarchistického muzikálu“ dokázal s úspěchem zhostit jakýkoliv jiný soubor, zvlášť chybí-li mu takové talenty, jako jsou Jan Herget či Pavel Gajdoš, kteří z navenek nehratelného námětu vyzískali opravdu vše:
Anarchistický estét si přichází prohlédnout luxusně zařízený pokoj s mramorovou koupelnou a vyhlídkou na jezero a Mont Blanc, ale skončí ve společné posteli s vysloužilým generálem a dvěma tyranizovanými manželi, kterým je bráněno byť se jen dotknout, protože genealogii rodu, dle vlastních slov, zajistí svou nesmrtelností sám stařec - generál ve výslužbě.
Avšak anarchista starce vyvede natolik z míry svou falešnou hrou v poker, kdy nad ním vyhraje generálskou čepici a šavli, tak, že při následném pronásledování anarchisty do polí, mají oba manželé sdostatek času pro zplození svého potomka.
Avšak mělo-li být dítě zbraní proti starcově diktátu, splnilo svou úlohu jen částečně - stařec sice zalezl do svého pokoje, ale z dítěte se vyklubal mnohem větší tyran než jeho prapředek, kdy praděda při pokusu o jeho ujařmení ochrne, manželé raději svému potomku vyklízejí celý byt a utíkají na venkov a nemluvně vyhodí anarchistu do povětří.
K tomu všemu činí hudba Sex Pistols, Cumbawamby, Mozarta, Bacha či Depeche Mode Šťastnou událost událostí, jež se již nikdy nemusí zopakovat, protože si ní každý další zcela jistě vyláme všechny zuby.
Obsazení:
stařec Jan Herget
cizinec - anarchista Jan Novotný
žena Marie Jansová
muž Pavel Gajdoš
nemluvně Pavel Ondruch
Autor: Sławomir Mrożek
Režie a úprava textu: Marek Mojžíšek
Dramaturgie a úprava textu: Pavel Trtílek
Scéna, kostýmy, plakát: Michaela Savovová
Překlad: Dalibor Maňas
Premiéra: 6. února 2005, Studio Marta v Brně
[1] Cit. z programu hry Šťastná událost.
Zatím nikdo nehlasoval