„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Grbavica

Grbavica

Grbavica

Film Grbavica, debutující bosenské režisérky Jasmily Zbanićové, není ani tak špatným snímkem, jako spíše snímkem průměrným, který toho nepřináší moc nového, ba po hodinu a půl diváka bezostyšně nudí tak, že závěrečná silně emotivní scéna škemrající po divákovi, aby vyloudil pár slz, jen podtrhuje celkovou bezradnost, účelovost a kýčovitost.
Grbavica

Grbavica

Snímky mapující tzv. jugoslávský konflikt mají již po několik let celkem zaručený úspěch u porot evropských filmových festivalů tak, že i v kontextu velmi shovívavých měřítek této kategorie je Grbavica počinem filmařsky i umělecky velmi chabým. Jasmila Zbanić v něm vykrádá již mnohokrát zfilmované klišé traumatu za války znásilněných žen tak, že snad jen nátlak rakousko-německé produkce Grbavicu protlačila až k metě nejvyšší, tj. k ocenění Zlatým medvědem na Berlínském festivalu. Jiný důvod si u tak chabého snímku, jehož leitmotiv Jasmila Zbanić dle vlastních slov vymyslela během kojení, lze představit jen ztěží.
Grbavica

Grbavica

Přes své přeceňování ba zaslepení kýčovitým leskem je Grbavica poměrně zajímavý příspěvek z filmově exotických končin s výraznou hudební složkou mísící současný turbo-folk a starobosenské národní písně, ba svou úlohu ve filmu sehrávají i kulisy současného Sarajeva, avšak mám-li říct skutečně pádný důvod proč Grbavicu shlédnout, pak pro herecký výkon Mirjana Karanović v roli traumatizované Esmy.
Grbavica, Rakousko/Německo/Bosna a Hercegovina/Chorvatsko 2006, 90 min.
režie: Jasmila Zbanić
scénář: Jasmila Zbanić
hudba: Enes Zlatar
kamera: Christine A. Maier
hrají:
Mirjana Karanovic … Esma, Luna Mijovic … Sara, Leon Lucev … Pelda, Kenan Catic … Samir, Jasna Beri … Sabina, Dejan Acimovic … Cenga, Bogdan Diklic … Saran, Emir Hadzihafisbegovic … Puska, Ermin Bravo … Profesor Muha, Semka Sokolovic-Bertok … Pelda's Mother, Maike Höhne … Jabolka, Jasna Zalica … Plema, Nada Djurevska … Aunt Safija, Emina Muftic … Vasvija, Dunja Pasic … Mila.
Grbavica

Grbavica

Grbavica

Grbavica

Grbavica

Grbavica

Zatím nikdo nehlasoval