„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Italský režisér Pietro Germi se celosvětově proslavil zejména díky dvou svým filmovým komediím z 1. poloviny 60. let, ve kterých si bere na paškál nepsané sicilské zákony, kterými se chránila rodinná čest: V Rozvodu po italsku z roku 1961 se hlavní hrdina Fernando, jenž je již ženatý, zamiluje do jiné, přirozeně mnohem krásnější ženy. Na Sicílii však rozvod nepřichází v úvahu a proto Fernando plánuje způsob, jak svou manželku zabít. Situace se však prudce obrátí poté, co jeho manželka uteče s milencem a z Fernanda, jakožto podlého vraha, se dle společenských konvencí musí naopak stát vrah ze cti, který musí zabít manželčina milence a tím se mu otevře i cesta k bezproblémovému rozvodu. V druhém snímku z roku 1964 Svedená a opuštěná si Germi hraje s jinou sicilskou konvencí a to, že v případě znásilnění anebo svedení nezletilé se tento zločin promíjí v případě, že se násilník - svůdce se svou obětí ožení. Neboli svatba vše smaže.
Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Příběh se odehrává v malém sicilském městečku a to konkrétně v domě ctihodného Dona Vincenza Ascaloneho, jenž má krom syna i dvě dcery - starší, ošklivější a hloupější Matildu, o jejíž ruku se vážně uchází její snoubenec Peppino, a mladší krásnější a inteligentnější Agnes. Osud tomu chtěl, že přes zasnoubení se starší sestrou se Peppino a Agnes do sebe zamilují a jednou o polední siestě, když celá rodina spí, Peppino Agnes svede. Agnes tohoto hříchu samozřejmě lituje, vyzpovídá se při svaté zpovědi, spí na lůžku z tvrdých kamenů, osud a Bůh však chce jinak, Agnes otěhotní a její matka najde útržek dopisu, ve kterém se ze svého prohřešku vyznává.
Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Zde pak nastupuje hlava rodiny Don Vincenzo, jenž se snaží zachránit rodinnou čest a to za každou cenu. - Rodiče Peppina sice slíbí, že Peppino splní svou povinnost a Agnes si vezme za manželku, ale Peppino pod dojmem ztráty vlastní cti, kdy Agnes již přece není panna, to odmítne a uteče ke vzdáleným příbuzným. Don Vincenzo na radu bratrance, rodinného advokáta, kdy kdyby se obhajoby rodinné cti zhostil sám otec, jednalo by se o úkladnou vraždu s odsouzením až na dvacet let, zatímco ujme-li se toho Agnesin bratr Antonio, bude odsouzen nejvýše na čtyři roky, vyšle vraždu vykonat právě mladého Antonia. Ten však selže, protože stále zamilovaná Agnes prozradí rodinný plán policii. Donu Vincenzovi tak zbývá jen poslední možnost a to hrát vabank - udá Peppina na policie za svedení nezletilé. Tím se sice provalí rodinná hanba, ale Peppino pod hrozbou vezení i nemožnost v budoucnu pracovat pro státní služby, ustoupí a Agnes si vezme. Toho se však již Don Vincenzo nedožije, protože pod tlakem dramatických událostí umírá na infarkt. Rodina však veřejné oznámení jeho smrti odkládá až poté, co proběhne svatba, která by se jinak nemohla uskutečnit v době smutku.
Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Tato Germiho komedie přirozeně nereflektuje skutečné italské zákony, které platily stejně v severní Italii, kde tato komedie zaznamenala obrovský divácký úspěch, i na Sicílii, kde naopak divácky propadla. Snímek Svedená a opuštěná je nutné brát jako karikaturu a uměleckou nadsázku, jež však vzhledem k mnoha tradovaným klišé, jež se o Itálii a zejména pak Sicílii dodnes tradují, neztratila nic ze svého původního a dodejme i geniálního humoru.
Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Pietro Germi: Svedená a opuštěná

Sedotta e abbandonata, Itálie / Francie 1964, 115 min.
režie: Pietro Germi
námět: Luciano Vincenzoni
scénář: Luciano Vincenzoni
kamera: Aiace Parolin
hudba: Carlo Rustichelli
hrají:
Stefania Sandrelli … Agnese Ascalone, Saro Urzì … Don Vincenzo Ascalone, Umberto Spadaro … bratranec Ascalone, Lando Buzzanca … Antonio Ascalone, Aldo Puglisi … Peppino Califan, Oreste Palella … policejní šéf Polenza, Roberta Narbonne … Rosaura Ascalone, Lola Braccini … Amalia Califano, Rocco D'Assunta … Orlando Califano, Gustavo D'Arpe … Ciarpetta, právní zástupce, Adelino Campardo … Bisigato, policista, Paola Biggio … Matilde Ascalone, Leopoldo Trieste … baron Rizieri Zappalà, Italia Spadaro … teta Carmela, Vincenzo Licata … Pasquale Profumo, funebrák, Lina Lagalla … Francesca Ascalone, Salvatore Fazio … otec Mariano, Attilio Martella … II soudce, Rosetta Urzì … Consolata, služka, Domenico De Nimmo … dědeček Ascalone
Zatím nikdo nehlasoval