„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Inscenace roku 2004

Kategorie
25. Únor 2008
Inscenací roku 2004 se zcela zaslouženě stala hra brněnského divadla Husa na provázku Kníže Myškin je idiot, jež byla uvedena pod režisérským vedením Vladimíra Morávka v rámci Dostojevského cyklu Sto roků kobry. Morávek tak obhájil loňské prvenství, kdy divadelní kritiku zaujal cyklem tří inscenací Čechov Čechům provedené Klicperovým divadlem v Hradci Králové.
Na druhém místě skončila hra rakouského dramatika Ernsta Jandla Z cizoty, kterou pod režií Jana Nebeského uvedlo divadlo Na zábradlí v Praze, třetí pak byla Ibsenova Nora brněnského Divadla v 7 a půl uvedená pod úpravou a režií Jana Antonína Pitínského.
Z 62 inscenací, jež do ankety nominovalo 116 kritiků a přispěvovatelů Divadelních novin, dále nejvíce zaujala inscenace Wagnerovy opery Bludný Holanďan divadla J. K. Tyla v Plzni a režiséra Jiřího Heřmana a další hra cyklu Sto roků kobry, Stavrogin je ďábel, jež byla mým osobním favoritem. Mezi hodonocenými bylo rovněž i třetí představení ze Sto roků kobry Raskolnikov - jeho zločin a jeho trest.
Zatím nikdo nehlasoval