„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Vánoční stromek a svatba

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Neobyčejné příběhy

Fjodor Michajlovič Dostojevskij: Neobyčejné příběhy

Елка и свадьба (Из записок неизвестного), 1848

Dostojevského povídka z roku 1848 Vánoční stromek a svatba nejen ostře kontrastuje s jeho pozdější psychologickou prózou s předělem v Zápiscích z podzemí, ale svou romanticky vystavěnou zápletkou více koketuje s dílem Michaila Jurjeviče Lermontova či Alexandra Sergejeviče Puškina.
Vypravěč našeho příběhu je nezúčastněným svědkem dvou navzájem navenek zcela nesouvisejících událostí - dětského bálu v podvečer Nového roku, kde se chvástající hostitel před společností pochlubí, že jeho dcera, nyní ještě dítě, získá věnem slušný finanční obnos několika set rublů a svatby, o pět roků později.
A ono věno zaujme jednoho z hostů dětské slavnosti, ne přílišnou shodou okolností velmi bohatého a o to více chamtivého, natolik, že se rozhodne tomuto dítěti družit. Překážkou je mu však syn služky, ke kterému hostitelova dcera chová mnohem vřelejší sympatie. Náš vypravěč by snad tuto trapnou příhodu zcela vypustil z hlavy, kdyby právě po oněch zmíněných pěti letech nebyl náhodným svědkem svatby téhož bohatého a chamtivého muže, jehož nevěstou se měla stát ještě nedospělé dívka, v které vypravěč pozná ono děvčátko z předvánoční dětské veselice…

Použitá literatura:

  1. Fjodor Michajlovič Dostojevskij, Neobyčejné příběhy, Levné knihy KMa: Praha, 2005.
Zatím nikdo nehlasoval