„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Graham Greene: Honorární konzul

Graham Greene: Honorární konzul

Graham Greene: Honorární konzul

The Honorary Consul, 1973

Honorární konzul je čtenářsky vůbec nejoblíbenější dílo Grahama Greena, které se krom takřka obligátního filmového zpracování, dočkalo i české televizní adaptace z roku 1991 a to v režii Jaroslava Dudka a tehdejším hvězdným obsazením à la František Němec, Petr Nárožný, Miloš Kopecký, Petr Čepek, Jiří Bartoška a Ilja Racek.
Novela byla totiž namíchána dle těch nejlepších Greenových ingrediencí, které kombinují lásku, sex, špionážní a politickou zápletku, terorismus a především tragického hlavního hrdinu proti své vůli. - Eduardo Plarr je sice britským občanem, ale Anglii zná tak maximálně z románů a obrázkové knížky. Od malička totiž žije v Jižní Americe, konkrétně nejprve v Paraguayi a poté, co byl jeho otec zatčen pro politické angažmá, v Argentině. Plarr vystudoval medicínu a k všeobecnému překvapení nezůstal v Buenos Aires, aby zde provozoval výnosnou lékařskou praxi, ale odstěhoval se do bezejmenného města na argentinsko-paraguayské hranici.
Jeho nikterak dobrodružný život, který je naplněn jen ordinací, návštěvami pacientů a obědy se dvěma anglickými spoluobčany, je narušen poté, co jej kontaktuje paraguayská politická organizace s tím, že jeho otec, o kterém již několik desítek let neslyšel, stále žije, a pokud jim Plarr pomůže získat informace o plánu cesty amerického konzula tak, aby mohl být unesen, slíbí mu, že v rámci výměny konzula za několik desítek politických vězňů, dosáhnou i propuštění jeho otce.
Další rovinou příběhu je Plarrovo přátelství s britským honorárním konzulem Charlesem Fortnumem, jež je známý alkoholik a k Plarrovu velkému údivu se ožení s místní proslulou prostitutkou Clarou. Ta se stane Plarrovou milenkou a dokonce s ním otěhotní. Honorární konzul Fortnum však samozřejmě považuje očekávané dítě za své.
Při pokusu o únos amerického konzula dojde k záměně a namísto toho je unesen zcela bezvýznamný Fortnum, který se navíc pokusí o útěk a je střelen do nohy. Plarr je donucen jej ošetřit, přitom se dozví o nedávné smrti svého otce, který byl zastřelen při pokusu o útěk. Celá akce tak z jeho pohledu byla zcela zbytečná a navíc jej vzbouřenci odmítají propustit, aby se nepokusil prozradit místo úkrytu. V psychickém návalu Fortnumovi prozradí, že Clara je jeho milenkou a dítě čeká právě s ním. Po několika dnech neúspěšného vyjednávání je úkryt obklíčen paraguayskými paragány, Plarr je zastřelen, když se pokusí vyjednávat a na místě jsou popraveni i samotní vzbouřenci a jediný, kdo masakr přežije, je Fortnum.
Novela končí trpko-groteskně s tím, že Plarrovi je vystrojen pohřeb se státními poctami a narozený chlapec dostane jeho jméno, což nijak nebrání tomu, aby Fortnum Claru ještě více miloval.

Použitá literatura:

  1. Graham Greene, Honorární konzul / Doktor Fischer ze Ženevy, Odeon: Praha, 1987.
Zatím nikdo nehlasoval