„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Graham Greene: Doktor Fischer ze Ženevy

Graham Greene: Doktor Fischer ze Ženevy

Graham Greene: Doktor Fischer ze Ženevy

Dr. Fisher of Geneva or The Bomb Party, 1980

Novela Doktor Fischer ze Ženevy aneb Večírek s třaskavinou bývá v díle Grahama Greenea řazena do jeho odlehčenější humoristické části. Avšak nebyl by to Greene, kdyby se i v tomto díle neskrývalo hlubší psychologické pozadí - v tomto případě v osobě doktora Fischera, jenž je na jedné straně proslulý boháč, který nepropadl manýrům zbohatlíků, na straně druhé však pohrdá lidmi, ba ve vztahu ke svým nejbližším se chová jako manipulující sadista, jenž nechce aby byli ostatní šťastní, nemůže-li být šťastný ani on sám.
Vypravěčem je padesátiletý Alfred Jones, který pracuje jako překladatel v továrně na čokoládu. Při bombardování Londýna přišel o ruku, ale to nijak nevadí tomu, že se do něj zamiluje Anna-Luise Fischerová, se kterou se i záhy poté ožení, ačkoliv se mezi nimi tyčí věkový rozdíl jedné generace.
Po svatbě ke svému překvapení zjistí, že Anna je dcerou proslulého Dr. Fischera, jenž zbohatl na vynálezu nové zubní pasty a který je proslulý pořádáním opulentních večírků ve svém domě za Ženevou. Alfred Jones jej navštíví, aby jej alespoň zpětně informoval o svém sňatku s jeho dcerou, ale je překvapen, že jej k informaci o své dceři zcela lhostejný a pouze jej pozve na další večírek ve svém domě.
Anna jej sice od účasti odrazuje s tím, že jediným důvodem pro pořádání večírků je ponižování Fischerových patolízalů, ale Jones se rozhodne přesto ze zvědavosti večírku zúčastnit. - Večírku se již po mnoho let zúčastní jen uzavřená společnost několika lidí, které Fischer v rámci večeře nejprve ponižuje, aby je poté odměnil drahým dárkem. V rámci večeře je podáván jediný chod - a to neochucená ovesná kaše s tím, že dárek dostane jen ten z hostů, který sní celou svou porci. Jones odmítne jíst a tak se stane nezúčastněným pozorovatel charakterů jak jednotlivých hostů, tak samotného Fischera.
Poté se s Fischerem přestali oba milenci zcela stýkat, plánují spolu dítě, ale v zimě má Anna nehodu na lyžích a umírá na následky nárazu do stromu. Po Annině pohřbu se Jones pokusí spáchat sebevraždu, ale spolknutý aspirin smíchaný s whisky vyzvrací. V tomto rozpoložení pak přijme Fischerovo pozvání na poslední večeři, kde mu Fisher nabídne Annin dědický podíl ze svého majetku, Jones však odmítne.
Následuje večeře jejímž vrcholem má být losování balíčků, kdy na šest účastníků večeře připadá pět šeků, každý na dva milióny franků, a jeden balíček s bombou - pro Fischera má být vrcholem pozorovat souboj mezi chamtivostí a strachem o život.

Použitá literatura:

  1. Graham Greene, Honorární konzul / Doktor Fischer ze Ženevy, Odeon: Praha, 1987.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (2 hlasy)