22. Květen 2011
The Ministry of Fear, 1943
V novele Ministerstvo strachu Graham Greene rozvíjí hned několik témat, které v různých variacích rozvíjí napříč celým svým dílem. Je to jednak osudová láska mezi starším mužem, který stojí často na okraji společnosti, není-li přímo jejím vyvrhelem. Dále jsou to témata bombardování Londýna, činnost tajných služeb a falešné obvinění z vraždy s policejním pronásledováním.
Hlavní hrdina Arthur Rowe, je bývalý novinář, o jehož minulosti se toho příliš nedozvíme, a to již proto že sám před sebou. Žije sám v levném hotelu a nestýká se s nikým ze svých bývalých přátel. Většina přátel se jej však vzdala sama - Rowe před několika lety za přesně neidentifikovatelných okolností zabil svou ženu, jedinou ženu svého života, kterou kdy miloval. V mediálně ostře sledovaném procesu je poté odsouzen k jednomu roku vězení.
Jeho poklidný život v ústraní je však přerušen jednoho dne poté, co se zúčastní charitativní akce, která uspořádá v parku tombolu s hlavní cenou v podobě dortu - dort získá ten, kdo nejpřesněji uhodne jeho váhu. Rowe si na slavnosti rovněž nechává hádat z ruky a kartářka, kterou v životě neviděl, mu prozradí přesnou hmotnost. Rowe tak dort vyhraje, ale pořadatelé se mu zdráhají dort vydat, protože vše nasvědčuje tomu, že jej měl vyhrát někdo jiný.
Druhý den se do Roweho pokoje vetře podivný člověk, který se zajímá o vyhraný dort. Rowe je nucen jej ve slušnosti pozvat na kousek dortu a šálek čaje, při pití však ucítí podivnou pachuť a napadne jej, že v čaji byl jed. V ten okamžik však začne bombardování, kdy je zasažen i penzion, což Rowemu zachrání život.
Jakožto původní profesí novinář se rozhodne přijít celé podivné příhodě na kloub. Nechá se z bezpečnostních důvodů sledovat soukromým detektivem a zkontaktuje charitativní organizaci, která pořádala slavnost. V dalším sledu událostí se dostane na soukromou spiritualistickou seanci, na které je zastřelen člověk a z vraždy je obviněn právě Rowe. Rowe utíká a rozvíjí se celá řada dalších událostí, na jejichž konci Rowe odhaluje tajnou německou organizaci, jež v Anglii provádí špionáž a verbuje své agenty tím, že na ně přichystá domnělý zločin tak, aby se člověk musel skrývat před policií a stal se utečencem vydaným na pospas jakékoliv domnělé pomoci. Název novely, Ministerstvo strachu, tedy parafrázuje metodu německé tajné služby, jež v lidech vyvolává strach, aby je poté mohla vydírat.
Pro dnešního čtenáře se může zdát ústřední zápletka s nepravděpodobnými metodami německé špionážní služby poněkud naivní, nutno ale mít na paměti, že Greene své dílo napsal v roce 1943, tedy uprostřed bojů II. světové války a s bezprostřední zkušeností z německého bombardování i britské propagandy, jež podobné asociace sama vyvolávala.
Použitá literatura:
- Graham Greene, Ministerstvo strachu, Mladá fronta: Praha, 1964.