07. Únor 2009
Horace McCoy: Koně se přece střílejí
They Shoot Horses, Don't They?, 1935
Americký spisovatel Horace McCoy se proslavil zejména svými novelami z období Velké hospodářské krize z 30. let, které jej co do tématu, zpracování i výstavby příběhu staví takřka bok po boku Johna Steinbecka. Jeho nejslavnější dílo je však kratičká novela z roku 1935 Koně se přece střílejí, které se plné uznání dostalo až v průběhu 60. let po úspěchu stejnojmenné filmové adaptace v režii Sydneyho Pollacka s Jane Fondovou a Michaelem Sarrazinem v hlavních rolích.
Celý děj příběhu je hermeticky uzavřen do malého prostoru tanečního sálu, ve kterém se v průběhu několika týdnů odehrává taneční maratón. McCoyovi se v tomto minimalistickém prostředí podařilo dokonale vykreslit jak lidskou beznaděj na pozadí hospodářské krize, tak absurditu tzv. amerického snu. To vše nejen bez společenské obžaloby či soudů, ale i bez zbytečného patosu a emocionálního marasmu.
Jak bylo zmíněno úvodem, novele se přes značný ohlas literární kritiky dostalo spíše chladnějšího přijetí od amerických čtenářů (do Evropy se kniha dostala až po 2. světové válce, kde samozřejmě vyvolala velkou senzaci) tak, že McCoy záhy přesedlal na dráhu, dodejme zcela průměrného, filmového scénáristy.
Již v 50. letech se o zfilmování novely zajímal jako producent Charlie Chaplin, který za 3.000 $ dokonce zakoupil filmová práva s tím, že do filmu hodlal v hlavních rolích obsadit svého syna Sidneyho a začínající hvězdičku Marilyn Monroe. Nicméně realizace nakonec zhavarovala na tom, že Charliemu Chaplinovi nebyla jako domnělému komunistickému sympatizantovi (na základě McCarthyho honu na komunistické čarodějnice) obnovena americká vstupní víza. Film tak byl nakonec natočen až v roce 1969, 15 let po McCoyově smrti.
Použitá literatura:
- Horace McCoy, Koně se přece střílejí, Euromedia Group: Praha, 2006.