„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Ian McEwan: Solar

Ian McEwan: Solar

Ian McEwan: Solar

Solar, 2010

Ke globálnímu oteplování můžeme zaujmout celou řadu postojů a to od ideologického popírání až k fanatickému ekologismu s počítáním vlastní uhlíkové stopy. Postoj hlavního hrdiny nejnovějšího románu jednoho z nejvýraznějších britských autorů posledních dvou dekád, Iana McEwana, profesora a nositele Novelovy ceny za fyziku Michaela Bearda, je pak směsicí osobní vlažnosti, kdy globální oteplování potažmo osud světa je asi tou poslední věcí, která by jej zajímala, a profesního pragmatismu. - Blairova vláda se rozhodla v očích veřejnosti napravit svou značně pošramocenou reputaci tím, že zřídila ústav pro výzkum alternativních energií, a jeho ředitelem byl díky svým konexím zvolen právě Michael Beard.
Michael Beard získal svou Nobelovu cenu za tzv. Beard-Einstein konflaci, jež rozšiřuje Einsteinův fotoelektrický jev a to na základě kompromisu, kdy se komise pro udělění ceny rozdělila na dva nesmiřitelné tábory a právě Michael byl rozumným východiskem z nouze. - Po překvapivém ocenění pak Michael již putoval z večírku na večírek, stal se nejčastějším kandidátem na předsednictví v různých výborech a komisích a suma sumárum, v posledních dvaceti letech se vlastně ani nesnažil zamyslet nad čímkoliv novým. Ba nejen to, současná fyzika mu zcela unikala tak, že o současných problémech mohl zasvědceněji hovořit student 2. ročníku fyzikální fakulty. Všechen Michaleův zájem byl totiž, krom obligátního shánění stále zvyšujících se částek peněz, soustředěn jen a pouze na vlastní milostný život. - Michael Beard byl od mládí nehezký, malý, přitloustlý a navíc i značně vyplešatělý, což mu však nijak nebránilo v tom, že krom 5 manželek, které postupně vystřídal, měl i značné množství příležitostných i dlouhodobých milenek.
A právě zde začíná vlastní McEwanův román - doposud byl vždy pouze Michael ten, kdo střídal milenky, končil vztahy i manželství, ačkoliv jeho partnerky byly vždy mnohem mladší, krásnější a atraktivnější. Ale jeho pátá manželka Patrice se poté, co odhalila hned sérii dvanácti Michaelových nevěr, rozhodla mu pomstít a až příliš okatě se dala dohromady se zedníkem, který jim v domě opravoval koupelnu. Michael nejen že nebyl zvyklý na pozici toho, kdo je podváděn, ale zejména Patrici miloval a považoval ji za tu nejpřitažlivější ženu, kterou kdy poznal. - Aby se od ní oprostil vyzkoušel vše od návštěvy zedníka, jenž mu však dal nakládačku, přes předstírání toho, že si domů také vodí milenku, až konečně po cesty mimo domů, kdy přijímal pozvánky na ty nejbizardnější vědecké konference.
A jednou z těchto pozvánek, kterou přijal, byla výprava k severní zemské točně, jež pod altruistickou rouškou zkoumání změn klimatu přímo v arktické zimě, v sobě skrývala týdenní pobyt na luxusně zařízené lodi v kruhu zástupců evropských umělců, kdy nejedna z zástupkyň ženského pohlaví v Michaelovi vzbuzovala naději na možnou erotickou avantýru tak, že by mohl rychle zapomenout na Patrice. Plánované eskapády jsou však utnuty již na počátku, kdy Michaelovi při močení ve 40 stupňověm mrazu omrzne a částečně se odlomí jeho úd. - Právě brilantní popis této příhody patří k vrcholům celého románu a kdyby zde McEwan své vyprávění ukončil, patřil by Solar k jedněm z nejbrilatnějších satir, jež byly o tomto tématu - tedy o přebujelé byrokracii vědecké obce, o mužském don juanství s pomstou zhrzené ženy, ale i o globálním oteplování, kdy napsány.
Leč McEwan tento výborný úvod do značné míry zastínil ale i zazdil dalším pokračováním, ve kterém je Patrice Michaelovi nevěrná s jeho žákem a podřízeným, který nešťastnou náhodou umírá v Michaelově domě tak, že Michael svede čin na Patricina zedníka. Z mrtvého studenta se pak vyklube génius, který ve své teoretické práci rozklíčuje základní principy fotosyntézy rostlin a možnosti jejího průmyslového napodobení. Jeho nápady si však Michael přivlastní a na základě ukradené práce si nechává v Americe patentovat řadu objevů a směřuje k tomu získát investory, potažmo sám ze sebe udělat pohádkově bohatého miliardáře. Ale ani ironický konec, kdy se těsně před vrcholem vše zhatí a Michael je odhalen jako lhář, nemůže odčinit pachuť z výborným způsobem odstartovaného románu s Michaelem jakožto novodobým rytířem de la Mancha, který se však zhroutil snad pod vlastní tíhou překvapivě dobře rozjetého vyprávění.

Použitá literatura:

  1. Ian McEwan, Solar, Euromedia Group – Odeon: Praha, 2011.

Pavučina:

  1. Solar by Ian McEwan, recenze The Gurdian.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (1 hodnocení )