„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Jack Kerouac: Zjevení Orfea

Jack Kerouac: Zjevení Orfea

Jack Kerouac: Zjevení Orfea

Orpheus Emerged, 1945

V pořadí druhá novela Jacka Kerouaca Zjevení Orfea z roku 1945 sice v sobě nese prakticky všechny znaky rané prvotiny: Chybí jí nosný příběh, hlubší myšlenka ale i ona bohémská nálada, pro kterou se Kerouac stal po vydání svého románu Na cestě literárním fenoménem, ve kterém pro Ameriku ale i celý svět objevil avantgardní hnutí beatniků.
Kerouac ale za sebou má tak obrovský zástup čtenářů, že i tato nepříliš zdařilá prvotina asi nebude chybět v příruční knihovně nejednoho vášnivého knihomola. Ba, najde si svou obec i mezi náhodnými čtenáři tak, že vydání Zjevení Orfea je nutné chápat především jako obchodní strategii.
Ostatně základní motivy Zjevení Orfea Kerouaca zásadně přehodnotil a posléze přetavil napříč celým svým pozdějším dílem s tím, že upustil od filozofujících témat, jejichž interpretace ostatně přesahují Kerouacovy schopnosti i znalosti, a za leitmotiv dosadil život ve své nejhrubší podstatě.
Novela vznikla v období Kerouacova studia na Kolumbijské univerzitě v letech 1944-45, kam spadají i počátku jeho pozdějšího přátelství s Allenem Ginsbergem, Williamem Burroughsem a Lucienem Carrem, které lze ostatně velmi snadno dostavit za jednotlivé postavy této novely.

Použitá literatura:

  1. Jack Kerouac, Zjevení Orfea, Argo: Praha, 2004.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 3.7 (3 hlasy)