„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Zběsilost v srdci

Zběsilost v srdci

Zběsilost v srdci

Dramatizovat román Barry Gifforda Zběsilost v srdci: Příběh Sailora a Luly částečně evokuje zběsilost a částečně i šílenost, protože po geniální filmové adaptaci Davida Lynche z roku 1990 s excelentní Laurou Dern potažmo Dianou Ladd ale i Nicolasem Cagem v hlavních rolích se rozumný člověk tomuto námětu vyhýbá velmi širokým obloukem.
Zběsilost v srdci

Zběsilost v srdci

Divadlo Petra Bezruče z Ostravy se však do této šílenosti vskutku pustilo a byť ve zmíněném kontextu přímého srovnání nemohlo překročit Lynchův stín, přinejmenším neurazilo, ba dalo velkou hereckou příležitost předloňské absolventce divadelní fakulty brněnské JAMU Petře Bučkové, jež na svůj velký talent upozornila již ve Studiu Marta, byť i Bučková zaostala za filmovou představitelkou Luly, Laurou Dern, o několik koňských délek.
Zběsilost v srdci

Zběsilost v srdci

Jako poněkud horší, ne-li lehce uzemňující se ale jevil herecký výkon Pavla Gajdoše v klíčové roli Sailora, kdy je hra na věrohodnosti postav Luly a Sailora postavena. Tomuto již rozostřenému dojmu pak nepomohlo ani zbylé herecké obsazení ani nedotažená režie v podání Jana Mikuláška tak, že do původního příběhu nezasvěcený divák se asi musel ptát, co to vlastně onen Barry Gifford napsal za slátaninu?!
Zběsilost v srdci

Zběsilost v srdci

Světlými body, byť zdaleka ne bez kazů, tak krom Petry Bučkové v roli Luly zůstává jen nápaditá dramaturgie Ilony Smejkalové a takřka výtvarně pojatá scéna Marka Cpina s dominantní bílou labutí, která však paradoxně, ruku v ruce s chabou režií, představení více uškodila, protože na sebe strhávala více pozornosti než samotné divadelní představení.
Předloha: Barry Gifford (Zběsilost v srdci: Příběh Sailora a Luly)
Dramatizace: Daniela Jirmanová a Jan Mikulášek
Režie: Jan Mikulášek
Dramaturgie: Ilona Smejkalová
Výprava: Marek Cpin
Hudba: Jan Mikulášek
Hrají:
LULA - Petra Bučková, SAILOR - Pavel Gajdoš, MARIETTA - Kateřina Krejčí, SANTOS - Norbert Lichý, BEANY * BLONDÝNA * PERDITA - Markéta Haroková, JOHNNIE * SPARKY - Pavel Liška j. h., REGGIE * BOBBY PERU - Přemysl Bureš, BARMAN * ZRZOUN * ŠERIF - Pavel Johančík
Premiéra: 20. října 2006, Divadlo Petra Bezruče, Ostrava
Zatím nikdo nehlasoval