„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Barry Gifford: Zběsilost v srdci

Barry Gifford: Zběsilost v srdci

Barry Gifford: Zběsilost v srdci

Wild at Heart, 1990

Barry Gifford však má na svém autorském kontě více než dvě desítky dalších literárních zářezů, včetně zatím sedmidílné série Lulu & námořník, či spoluautorství scénáře slavného filmu Davida Lynche, Lost Highway z roku 1997.
Avšak přinejmenším v našich končinách je Barry Gifford synonymem úvodní části série Lulu a námořník - Zběsilost v srdci z roku 1990, která je pro změnu synonymem stejnojmenné filmové adaptace v režii Davida Lynche s krásnou Laurou Dern v hlavní roli.
Gifford je, co do stylistiky svého díla, zejména vypravěč s jasným odkazem na generaci beatniků (právě Gifford je autorem jedné z prvních monografií Jacka Kerouaca), tedy se stylem zaměřeným na spád děje bez nadbytečných okrasných kliček či zbytečně zdlouhavých popisů. Ba, podobně jako u beatniků, je i ve značné části Giffordova díla možné dohledat autobiografické paralely.
A Zběsilost v srdci má k již několikrát zmiňovaným beatnikům blíže než by se navenek mohlo zdát - útěk krásné Luly a osudem i kriminály sužovaného Námořníka napříč Amerikou nemá svou inspiraci nikde jinde, než v iniciačním díle celé beatnické generace - v románu Na cestě Jacka Kerouaca.

Použitá literatura:

  1. Barry Gifford, Zběsilost v srdci, Mladá fronta: Praha, 1998.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (1 hodnocení )