„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Dobrý bůh z Manhattanu

17. Únor 2009
Dobrý bůh z Manhattanu

Dobrý bůh z Manhattanu

Mělo-li se představení Dobrý bůh z Manhattanu, které svou premiérou v září otevírá celou divadelní sezónu absolventského ročníku divadelní fakulty JAMU v Brně, stát pomyslným šperkem, jež by svou nabroušeností a leskem dokázalo strhnout diváka tak, aby se věrně vracel na místo činu a oddaně zhlédl zbylých 7 premiér, pak výsledný dojem silně zaostal. Ba, nebýt faktu, že jsem inscenaci Dobrý bůh z Manhattanu shlédl až jako druhé v pořadí po mimořádně kvalitně nastudované Porutugálii, dost možná, že bych zůstal odrazen od všech dalších pokusů a letošní produkci Studia Marta zcela vynechal.
Dobrý bůh z Manhattanu

Dobrý bůh z Manhattanu

Režisérka představení, potažmo hlavní pedagožka absolventského ročníku činoherního herectví, Nika Brettschneiderová, vsadila na původně rozhlasovou hru rakouské autorky Ingeborg Bachmannové, které přes svůj vznik v roce 1958 zůstala zubem času nezlomena a je i dnes často inscenovaným námětem.
Nastudování v podání Studia Marta lze sice brát jako českou divadelní premiéru, lze se však
Dobrý bůh z Manhattanu

Dobrý bůh z Manhattanu

domnívat, že režisérka hru velmi dobře zná vzhledem ke svým vídeňským „kořenům“ (se svým manželem Ludvíkem Kavínem zde v roce 1984 založili Brett Theater) a tedy výběr hry nebyl v žádném ohledu náhodný.
Co do překladu vyšla Nika Brettschneiderová společně s dramaturgičkou Janet Prokešovou z původní rozhlasové podoby v podání Jany Pecharové pro někdejší Československý rozhlas. A dramatické zpracování se zdá skutečně být až příliš věrné své původní rozhlasové formě tak, že originální existenciální podtext se změnil v nepříliš srozumitelnou frašku, kdy větší pozornost než vlastní obsah hry na sebe upoutala celková trapnost v čele s veverkami Billym a Frankie.
autor: Ingeborg Bachmann
režie: Nika Brettschneiderová
dramaturgie: Janet Prokešová
scénografie: Zuzana Pitnerová
Hrají:
Jennifer, mladá dívka z Nového světa: Martina Krátká/Kateřina Dostalová, Jan, mladý muž ze Starého světa: Jan Jakubec/František Skopal, Soudce: Milan Holenda, Dobrý Bůh: Ondřej Jiráček, Frankie, veverka: Michaela Doleželová, Billy, veverka: Ondřej Kokorský, Cikánka, hotelmama: Michaela Červinková, Barman: Jan Jakubec/František Skopal
Premiéra: 14. září 2008, Studio Marta, Brno

Pavučina:

  1. Dobrý bůh z Manhattanu, oficiální stránky 4. ročníku činoherního herectví Divadelní fakulty JAMU, Brno.
Dobrý bůh z Manhattanu

Dobrý bůh z Manhattanu

Dobrý bůh z Manhattanu

Dobrý bůh z Manhattanu

Tvé hlasování: Žádná Průměr: 3.7 (3 hlasy)