„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Eva, Eva!

17. Červenec 2009
Eva, Eva!

Eva, Eva!

Gazdina roba Gabriely Preissové, jež byla poprvé inscenovaná v roce 1889 na scéně Národním divadle, je textem stále natolik živým, že v sezóně českých divadel takřka nemine rok, aby hra nebyla znovu a znovu nastudovávána ve stále nových a nových dramatických interpretacích. Za všechny příklady jmenuji tu z poslední doby asi vůbec nejvydařenější v podání divadla Na zábradlí v režii Jiřího Pokorného.
Eva, Eva!

Eva, Eva!

Své vlastní podání pak letos pod názvem Eva, Eva! nabídlo i školní divadlo Studio Marta, jež do inscenace vneslo ducha typicky studentského představení s posunem z původní polohy tragédie do polohy frašky s mnohými prvky gymnazijního humoru.
Eva, Eva!

Eva, Eva!

Leitmotivem pochopení původního dramatického textu Gabriely Preissové v podání studentek 5. ročníku divadelní fakulty JAMU, režisérky Janky Schmiedtové a dramaturgičky Anny Saavedrové, měl být výrok německého teatrologa H.T. Lehmanna „Pro tradici psaného textu představuje větší hrozbu nebezpečí muzeální konvence než radikální formy zpracování.“, který duo autorek vzalo zcela za svůj. - Krom naznačeného řezu od tragédie k frivolní komediální frašce, odstranily původní slovácké nářečí i vnější aspekty zapadlé vesnice 19. století a hru inovovaly ve prospěch kulturního mišmaše, jak na něj s odporem vzpomínáme z éry poloviny 90. let minulého století.
Eva, Eva!

Eva, Eva!

Tj. tradiční lidový kroj je kombinován se zářivě bílými adidaskami. Proklamována je svoboda a volná láska, jež je však v další scéně označena za hanebnou. Vesnický buran Mánek je ve Vídni autorkami povýšen na vrcholného manažera. A těchto rozporů a protimluvů bychom ve hře mohli najít ještě celou řadu.
Eva, Eva!

Eva, Eva!

Celkový dojem bych pak s vědomím Lehmannova citátu shrnul nikoliv jako radikální formu přepracování ale jako pouhý parazitismus, kdy podobný postup kabaretu by byl originální a současně i umělecky vítaný v případě původního námětu, či alespoň inteligentní parodie.
Eva, Eva!

Eva, Eva!

Nicméně představení má své nepopiratelné dramatické kvality, kdy si režisérka Janka Schmiedtová zaslouží obdiv za to, že tuto kočkomyš dokázala ukočírovat do úspěšného konce.
Závěrem ještě několik faktografických upozornění. Název představení Eva, Eva! evokuje operu Josefa Foerstera z roku 1890, se kterým je rovněž sdíleno i konečné vyznění hry v podobě Evina utonutí v Dunaji. (V původním dramatickém textu Gabriely Preissové se Eva vrací zpět ke svému manželovi.)
Autor: Gabriela Preissová
Režie: Janka Schmiedtová
Scénář: Anna Saavedra
Scéna: Lenka Kosohorská
Obsazení:
Eva: Julie Goetzová, Mánek: Ondřej Jiráček, Samko: Jan Jakubec, Maryška:Michaela Červinková, Matka: Kateřina Dostalová, Zuzka: Anna Königsmarková, Jožka: Ondřej Kokorský, Poluša, Moderátorka: Martina Krátká, Kamarádi, kolegové: František Skopal, Milan Holenda, Ondřej Kokorský, Kamarádky, kolegyně: Ivana Skálová, Klára Mišunov
Premiéra: 30. listopadu 2008 ve Studiu Marta, Brno
Zatím nikdo nehlasoval