„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Martin Crimp: Pokusy o její život

12. Prosinec 2008
Pokusy o její život

Pokusy o její život

Anno? Zvedni telefon.
(pauza)
Vím, že jsi tam.
(pauza)
Nemá cenu se skrývat. Skrývat se před čím?
(pauza)
Před světem? Skrývat se před světem, Anno? Ale jdi. Buď velká. Buď dospělá a zvedni ten telefon.
(pauza)
Tak co to má být? Volání o pomoc? Neříkej mi, že tohle je volání o pomoc. Protože co já mám udělat zrovna s tvým voláním o pomoc? Hmmm?
(pauza)
A co když tam ležíš už mrtvá, Anno? Hmmm? Je tohle scénář, který si mám představit? Scénář mrtvého těla ležícího vedle přístroje?
(nesmělý smích, pauza)
Tak co, muší larvy, jak poslouchají tvoje záznamy? Nebo co když byla zničena tvoje budova? Nebo co když bylo zničeno tvoje město? Letiště a obchody s obuví. Divadla a módní kavárny osvětlené halogeny, které vyrostli v opuštěných skladištích u nepoužívaných kanálů. Hmmm?
(nesmělý smích)
Takže jenom larvy hmyzu poslouchají tvé záznamy. Poslouchají mě, když se brodí tvými ostatky.
(pauza)
Moje morbidnost narůstá, Anno. Myslím, že by jsi měla zvednout sluchátko a rozesmát mě, rozesmát mě, jak jsi to dělávala, Anno. Vím, že jsi tam. Vím, že jsi tam, Anno. A vím, že když budu trpělivý, zvedneš to.
(pauza)
Zvedneš mi to, že jo, Anno.
Úterý 0:19
To byla vaše poslední zpráva. Pro uložení všech zpráv zmáčkněte jedničku.
(pauza)
Pokusy o její život

Pokusy o její život

Pokusy o její život

Pokusy o její život

Pokusy o její život

Pokusy o její život

Hru Pokusy o její život je sice pro její mnohovrstevnost a neomezený počet možných interpretací téměř nemožné jakkoliv kritizovat či recenzovat, avšak jisté jsou dvě věci:
  1. Jedná se o nejlepší divadelní hru, kterou jsem kdy viděl.
  2. Jedná se o nejaktuálnější umělecký počin, jež v plné šíři a nahotě zobrazuje jak dnešního člověka i s jeho sny, absencí podstaty své existence, touhou po štěstí a lásce i vlastní destrukcí. To vše zabalené do kulis vystřižených z večerních televizních zpráv.
Je celkem jedno zda je Anna Češka, Američanka či z Bosny. To podstatné se stejně odehrává v Annině hlavě a její sny jdou napříč všemi národnostmi i kontinenty, protože jednotlivé obrazy ať již s červenou kabelkou plnou kamení, lidí upálených benzínem, holčičkou s hořícími vlasy, dítětem rozsekaným ve dvou nákupních taškách, se stromy a stébly trávy s lidskými jmény, s Annou teroristkou, vražedkyní, obětí, milenkou, pornoherečkou, mimozemským médiem, manželkou či milující matkou, jen skládají mozaiku toho, co se v nejrůznějších variacích odehrává v hlavě každého z nás, byť si to pro vnitřní autocenzuru nedokážeme navenek přiznat ani sami sobě. Ano, Anna je archetypem nás všech.
Potom zjišťujeme, že byla prosvícená záhadnými paprsky, které ji učinily neviditelnou na fotografiích. Je to nový druh paprsků, který vzniká při katastrofách v dalekém vesmíru. OK, chcete říct – že prostřednictvím těchto paprsků komunikuje s mimozemšťany? Ne komunikuje. Ti mimozemšťané ji používají, ale aniž by to věděla. Používají její mysl jako Trojského koně, skrze kterého budou postupně moct napadnout všechno lidské vědomí. Nejstrašnější na to je, že ona může být kýmkoli z nás.
Svou premiéru měly Pokusy o její život s podtitulem 17 scénářů pro divadlo v březnu 1997 v Royal Court Theatre Upstairs v Londýně. V Česku se jeho premiéry v rámci multiuměleckého inscenační projektu Pokusy o její život dne 4. března 2002 zhostilo Divadlo M.U.T. (2002 Mensch und Training™). V letošní sezóně pak toto herecky velmi vděčné (17 scénářů dává 17 zcela odlišných tváří) představení, jež je ovšem pro svou roztříštěnost i nejednoznačnost velmi náročné na vysokou vnímavost svého diváka, vynikajícím způsobem nastudovalo Studio Marta v Brně, jež zbořilo všechny známé divadelní omezení tak, že představení nejen zvýšilo kvalitativní laťku českého moderního divadla, ale pro jeho koncepci, režii a zejména herecké výkony s dosahem až na samé hranice lidských možností, lze jen stěží hledat paralely v drtivé většině „tradičně“ zaměřených divadel, ba, v podobné kvalitě by Pokusy o její život v Brně zvládlo nastudovat asi jen Divadlo v 7 a půl.
Obsazení:
Šárka Bilíková, Petra Bučková, Pavel Gajdoš, Jan Grundman, Jan Herget, Martin Chamer, Marie Jansová, Jan Novotný, Pavel Ondruch, Hana Řezníčková
Autor: Martin Crimp
Režie: Hana Mikolášková
Dramaturgie: Jiří Honzírek
Výprava: Renata Slámková
Hudba: Mario Buzzi
Produkce: Eva Marešová, Alena Stříbrná
Premiéra: 28. září 2004, Studio Marta v Brně
Zatím nikdo nehlasoval

Článek “Martin Crimp: Pokusy o její život” One response

  1. Hru jsme inscenovali se

    Hru jsme inscenovali se studentským divadelním spolkem Hobit Gymnázia Jana Masaryka v Jihlavě a musím souhlasit s jedním: Že hra je v podstatě nerecenzovatelná. Ale nemůžu se ztotožnit s výrokem že se odehrává v Annině hlavě jak jste naznačil. To záleží na provedení. Může se jednat i jen o sled dialogů. Nebo o skutečné příběhy. Nebo o...

    Submitted by Kdokoliv (bez ověření)