„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Jedním z oněch legendárních filmů Akiry Kurosawy, jenž se krom mnoha zasloužených ovací, dočkaly i přepracování do filmové podoby přístupnější širokému americkému, potažmo de facto celosvětovému publiku, je první Kurosawův širokoúhlý snímek Skrytá pevnost z roku 1958, jež krom jiných inspirovala i George Lucase v jeho Hvězdných válkách.
Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Skrytou pevnost lze charakterizovat jako výpravný snímek, jenž do značné míry těží ze skvěle vystaveného příběhu, a dokonalé režijní práce Akiry Kurosawy. Snímek sice patří do oné kategorie dobrodružných filmů postavených na filmových tricích s imitací východoasijského bojového umění, ale jeho skutečná
Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

podstata je skryta v ironii a v psychologické rovině: za hlavní hrdiny Kurosawa položil dvojici nesmírně zbabělých avšak o to více chamtivých rolníků Taheia a Matakishiho, kteří ač v pozici antihrdinů filmový příběh rozvíjejí do širších dimenzí, ba dávají mu nejen ironický podtext ale i psychologickou rovinu, jíž ostatní postavy zcela postrádají.
Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Nosná osa je sice navenek postavena na charismatickém generálovi poražené strany jedné z feudálních válek, Rokurotovi Makabem, jenž chce do sousední země spolu se sedmi sty kilogramy zlata převést poslední příslušnici vybitého rodu, princeznu Yuki, avšak to, co činí z tohoto více než dvouhodinové snímku pozoruhodnou podívanou, jsou Tahei a Matakishi, bývalí to rolníci, jenž prodali veškerý svůj majetek s vírou, že zbohatnou v krvavé válce sousedních panství.
Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Akira Kurosawa: Skrytá pevnost

Avšak jednak dorazí pozdě a jednak jsou považováni za příslušníky poražené strany tak, že jsou nuceni kopat hroby. A tato smůla lepící se jim na paty, kdy se po několikrát snaží zradit a uprchnout se zlatem, má paradoxně pozitivní přínos tak, že jejich chamtivost, o které si ostatně generál Makabe od počátku nedělal iluze a počítal s ní ve svých plánech, ostatním po několikráte zachrání v jinak zcela beznadějné situaci život.
Akira Kurosawa do značné míry přenesl onu variaci na adoraci samurajských ctností do roviny ironie a cynismu tak, že i kdyby pro nic jiného tak pro onu černobílou kombinaci hrdinů a antihrdinů se Skrytá pevnost zapsala do filmové historie.
Kakushi-toride no san-akunin, Japonsko, 1958 (139 min.)
Režie: Akira Kurosawa
Scénář: Shinobu Hashimoto, Ryuzo Kikushima, Akira Kurosawa, Hideo Oguni
Hudba: Masaru Satô
Kamera: Kazuo Yamasaki
Kostýmy: Masahiro Katô
Hrají: Toshirô Mifune … Generál Rokurota Makabe, Misa Uehara … Princezna Yuki, Minoru Chiaki … Tahei, Kamatari Fujiwara … Matakishi, Takashi Shimura … Starý generál, Izumi Nagakura, Susumu Fujita … Generál Hyoe Tadokoro, Eiko Miyoshi … Stará paní, Toshiko Higuchi … Dcera farmáře zavlečená do otroctví, Koji Mitsui … Stráž, Shiten Ohashi … Samuraj, Kichijiro Ueda … Obchodník s otroky, Ikio Sawamura … Hráč

Pavučina:

Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (1 hodnocení )