„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Kdo to tam zpívá

Kdo to tam zpívá

Kdo to tam zpívá

Synonymem pro jugoslávský film je pro drtivou většinu filmových fanoušků Emir Kusturica. O to složitější je však hledat synonymum pro film „balkánský“, kdy zmíněný Kusturica má přes svůj srbský nacionalismus ve své tvorbě více než k Balkánu blíže k Západní Evropě, což nezvrátil ani de facto jediný Kusturicův opus na balkánské téma Černá kočka, bílý kocour.
Kdo to tam zpívá

Kdo to tam zpívá

Skutečný „Balkán“ je tak nutné hledat v díle jiných režisérů, kdy se na prvním místě nabízí možná jeden z vůbec nejlepších jugoslávských filmů všech dob, Kdo to tam zpívá v režii Slobodana Šijana.
Kdo to tam zpívá

Kdo to tam zpívá

Snímek Kdo to tam zpívá těží ze zmíněného balkánského fenoménu, který je ve filmu zdůrazněn jak hudebními vložkami putujících cikánů, tak vnějšími kulisami s neopakovatelným bordelem i svéráznými postavami, ale zejména pak z geniálního scénáře z pera srbského dramatika Dušana Kovačeviće.
Kdo to tam zpívá

Kdo to tam zpívá

Značná část děje se odehrává v interiéru autobusu, jenž lze i v kontextu roku 1941, ve kterém se se děj filmu odehrává, označit za autobusového veterána. Ve filmu je tak kladen obrovský důraz na rozvržení scény, dokonale stavěné dialogy a vnější katalyzátory děje tak, aby se divák nejen necítil stísněn omezeným prostorem autobusu, ale naopak v něm vyvolával neopakovatelnou náladu balkánské road-movie, kdy je během sotva 30 kilometrové cesty do Bělehradu vykreslen dějinný zlom jedné končící epochy.
Kdo to tam zpívá

Kdo to tam zpívá

Společně s geniálním scénářem a neoddiskutovatelnou režií, která dokonale využila všech možností, jež stísněný, několik metrů čtverečních velký, prostor autobusu nabízí, je film postaven i na skvělých hereckých výkonech, kdy herci dokonale, přirozeně a bez křečovitého patosu zvládají přechody mezi tragickou a komediální rovinou příběhu.
Kdo to tam zpívá

Kdo to tam zpívá

Je jaro roku 1941 a svérázná skupina cestujících má namířeno do hlavního města Bělehradu. Autobus je však ovládán dominantním průvodčím tak, že vůbec nastoupit do autobusu znamená zcela se podrobit a nechat se bez reptání okrádat jak na zvýšeném jízdném, nesmyslnými přirážkami i nadvakrát zaplacenou jízdenkou. To je navíc korunováno absolutním podvolením se mrzutým náladám konduktéra, ale i zběsilé jízdě jeho lehce slaboduchého syna. To vše na pozadí počínající okupace německými vojsky, s mnoha útrapami ale i osobními dramaty tak, že původně dvou hodinová cesta se protáhne na dva dny, ve kterých je symbolicky obsažen předěl celé jedné epochy.
Ko to tamo peva (Srbsko /Jugoslávie/, 1980, 86 min.)
Režie: Slobodan Šijan
Scénář: Dušan Kovačević
Kamera: Bozidar 'Bata' Nikolić
Hudba: Vojislav Kostić
Kostýmy: Mira Cohadzić
Hrají:
Pavle Vujisić … Kondukter, Dragan Nikolić … Pevac, Danilo 'Bata' Stojković … Brka, Aleksandar Berček … Misko Krstić, Neda Arnerić … Mlada, Milivoje Tomić … Aleksa Simić, Tasko Načić … Lovac, Boro Stjepanović … Celavi, Slavko Štimac … Mladozenja, Miodrag Kostić … Muzikant I, Nenad Kostić … Muzikant II
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (2 hlasy)