„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Věra Chytilová: Šašek a královna

21. Prosinec 2008
Věra Chytilová: Šašek a královna

Věra Chytilová: Šašek a královna

Šašek a královna je typicky vizuálně propracovaný snímek Věry Chytilové, s Boleslavem Polívkou ve své životní roli šaška týraného samolibou královnou v podání Chantal Poullain. Nebo též velmi zdařilé a v mnoha ohledech propracovanější ztvárnění Polívkovy divadelní hry, jež na rozdíl od své předlohy klade mnohem vyšší důraz na poetický rozměr a hru barev.
Věra Chytilová: Šašek a královna

Věra Chytilová: Šašek a královna

Dramatická podoba, jež byla původně nastudována divadlem Husa na provázku (s tehdejším normalizačním názvem Provázek) v březnu 1983 a je zachována i ve filmovém záznamu z roku 1984, je zejména klaunovskou exhibicí Boleslava Polívky, jehož výborným způsobem doplňovala chladná a bezcitná královna v podání Chantal Poullain.
Tato původní koncepce však nebyla plnohodnotně přenositelná do čistě filmové podoby, a proto byl původní příběh z valné části Boleslavem Polívkou a Věrou Chytilovou upraven do příběhu prosťáčka Slacha, jenž ve svých záchvatech proniká do minulosti, kde téměř v souladu se svou současnou úlohou, musí obveselovat zlou a necitelnou královnu, jež jej nakonec nechá popravit. Příběh se střídáním současnosti a dávného středověku je pak zakončen Slachovým procitnutím ze sna. Nicméně příběh samotný, jež je jak u filmové tak divadelní podoby spíše tím slabším článkem, stojí v pozadí režijní práce Věry Chytilové, zatímco drama sází zejména na Polívkovu komiku.
Námět: Boleslav Polívka
Scénář: Boleslav Polívka, Věra Chytilová
Režie: Věra Chytilová
Kamera: Jan Malíř, Tereza Kučerová
Hudba: Jiří Bulis
Kostýmy: Simona Rybáková
Hrají: Boleslav Polívka .... Slach / šašek, Chantal Poullain .... Regina / královna / Kaizrová, Jiří Kodet .... König / král / Kaizr, Vlastimil Brodský .... Václav, Jiří Pecha .... hajný, Lumír Tuček .... soused, Miroslav Maryška .... Berka / kat, Marta Richterová .... hostinská, Lenka Vychodilová .... Mařenka, Marie Rosůlková .... dvořan, Nina Bártů .... dvořan, Jiřina Steimarová .... dvořan, Nelly Gaierová .... dvořan, Vladimír Leraus .... dvořan, Gustav Nezval .... dvořan, Raoul Schránil .... dvořan
Československo 1987, 111 minut
Zatím nikdo nehlasoval