„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

E.L. Doctorow: Ragtime

E.L. Doctorow: Ragtime

E.L. Doctorow: Ragtime

Ragtime, 1975

Ragtime je osobitý a specifický způsob klavírní hry, který je považován za poslední mezistupeň mezi tradiční černošskou lidovou hudbou a jazzem. Začal se formovat počátkem koncem 19. století (1885), kdy se také nazýval dobovým pojmem cake-walk nebo coon-song.
Ragtime je vlastně pravidelný rytmus v polkovém či pochodovém tempu s oktávovým basem na těžkých dobách s bohatě synkopovanou melodií. Melodie je zde jakoby rytmicky roztrhána či rozcupována, to vše v jediném přísném základním dvoučvrťovém metru. Od toho také vznikl název tohoto hudebního stylu. V rytmu ještě není patrná žádná nepravidelnost ani náznaky mnohem pozdějšího swingu.
Zdroj: Wikipedia.
V roce 1975 napsal Edgar Lawrence Doctorow kratičkou novelu, jež se jak svým názvem tak zejména stylem odkazuje na hudební styl z přelomu století - Ragtime. Ač novela má co do objemu něco přes dvěstě stran, je v ní vystřídáno velké množství poloh, ale i vystupujících postav tak, že se v ní podařilo neopakovatelně zachytit atmosféru, jež v USA panovala mezi léty 1902 až 1917. - A to počínaje civilizačními výdobytky, kdy se americká střední třída začala považovat za nové pány světa, přes všudepřítomný rasizmus, dělnické bouře a sociální nerovnoprávnost.
Novela je sice čistou fikcí E.L. Doctorowa, ale objevuje se v ní hned celý zástup předních osobností své doby - kouzelník a eskapolog Harry Houdini, cestovatel a první člověk na severním pólu Robert Peary, bankéř J.P. Morgan, průmyslník Henry Ford, anarchistka a bojovnice za práva žen i dělníků Emma Goldmanová, soudobá kráska a hvězda bulváru Evelyn Nesbitová, Arcivévoda Franz Ferdinand, černošský vůdce a bojovník za rovnoprávnost Booker T. Washington, Sigmund Freud, psycholog Carl Jung, naturalistický spisovatel Theodore Dreiser, průkopnický fotograf Jacob Riis a mexický revolucionář Emiliano Zapata.
Nosná část příběhu se však točí kolem středostavovské rodiny, kterou tvoří Otec, jež je středního věku, úspěšný podnikatel a mírný dobrodruh - jako sponzor se zúčastní Pearyho výpravy na severní ledový pól, ale zůstane v základním táboře; dále Matka, jež je o mnoho mladší a proto se s Otcem značně nudí; Syn a konečně Matčin bratr, jež se stane milencem Evelyn Nesbitová, někdejšího symbolu krásy i prostopášnosti. Rodinu dále doplňuje služka Sarah, kdy matka jednoho dne nalezne čerstvě narozené černošské děťátko zakopané v záhonku - podaří se jej zachránit a poté, co se k němu Sarah přihlásí, celý incident ani nehlásí na policii. Otcem dítěte a milencem Sarah je ragtimový klavírista Coalhouse Walker.
Tato hlavní linie je však doplněna hned celou řadou vedlejších navzájem spjatých podpříběhů, jež vrcholí v teroristické akci skupiny kolem Coalhouse Walkery, kdy členem a výrobcem bomb je i bratr Matky - Coalhouse vyhazuje do povětří hasičské stanice, aby tak dosáhl spravedlnosti kdy mu bylo v rámci rasistického vtípku ze strany místních dobrovolných hasičů zničeno auto a Sarah byla poté, co chtěla dosáhnout pomoci u více-prezidenta, jenž do města zavítal v rámci předvolební kampaně, ubita policií k smrti.
Novela se opakovaně v mnoha anketách umístila jako jedno z nejlepších děl 20. století a v roce 1981 na její motivy natočil velmi úspěšný a zdařilý film Miloš Forman.

Použitá literatura:

  1. Edgar Lawrence Doctorow, Ragtime, Odeon: Praha, 1989.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (1 hodnocení )