„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Graham Greene: Konec dobrodružství

Graham Greene: Konec dobrodružství

Graham Greene: Konec dobrodružství

The End of the Affair, 1951

Konec dobrodružství je v bibliografii Grahama Greenea v pořadí posledním dílem, ve kterém řeší svůj vztah k bohu, k náboženské morálce ale i ke katolicismu obecně. - V souvislosti Greenem se lze dokonce setkat s přízviskem katolického spisovatele, kdy ač tato část jeho tvorby tvoří pouhá pětice z celkový šestadvaceti románů a novel, nezahrnuje v to dílo povídkové i dramatické, zaujímá v ní nejústřednější místo.
Konec dobrodružství se v Greeneově díle též vyděluje přímou paralelou s jeho osobním životem, kdy se sice Greene vždy do značné míry inspiroval vlastními zážitky, žádná z jeho postav však není natolik autobiografická, aby bylo možné je vysledovat v reálném životě. V Konci dobrodružství lze však za ústřední mileneckou dvojici, spisovatele Maurice Bendrixe a jeho vdanou milenku Sarah Milesovou, přímo položit Greenea a Catherine Walstonovou, které je ostatně celý román věnován. (V původním anglickém vydání je věnování zakryto iniciálem C., avšak v americkém vydání je již uváděno plné jméno Catherine. V českém vydání je pak zachován iniciál z anglického originálu.)
Maurice Bendrix se jednoho dne potká se svým dávným přítelem Henry Milesem, který se mu svěří, že jeho žena, kterou bezmezně miluje, má asi milence, protože se každý večer bez vysvětlení vzdaluje z domu. Maurice mu poradí, ať svou ženu nechá sledovat soukromým detektivem, ale tomu tento způsob připadá jako nehodný jeho lásky a nakonec v tomto směru nic nepodnikne.
Tato banální příhoda však v Mauricovi otevře staré rány - on sám kdysi býval milencem Sarah Milesové a ta jej jednoho dne, bez vysvětlení opustila. Nyní je začala natolik spalovat žárlivost odvrženého milence, že sám nechává Sarah sledovat soukromým očkem. Záhy se dozví plnou pravdu jejich vztahu, když se soukromému detektivovi podaří získat tajné deníky Sarah. - Při bombardování Londýna v roce 1941 byli oba milenci v Mauricově bytě. Dole u hlavních dveří se ozvala rána, Maurice se šel dolů podívat, když v tom dům zasáhla německá bomba. Sarah, která byla do té doby jen vlažnou katoličkou, uzavřela osobní smlouvu s bohem, že pokud Maurice přežije, již nikdy se s ním nesetká. Od té doby se též chodí každý večer do kostela modlit, odtud pochybnosti jejího manžela, zda nemá milence.
Maurice se poté snaží za každou cenu setkat, ale ta se mu vyhýbá tak, že jedno večera promokne, a záhy poté umírá na zápal plic. V samotném závěru pak Greene v osobě Maurice bilancuje svůj dlouhodobě hledaný vztah k bohu - věří v něj, avšak současně jej nenávidí.

Použitá literatura:

  1. Graham Greene, Konec dobrodružství, Hynek: Praha, 2000.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (1 hodnocení )