„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Graham Greene: Vyhaslý případ

Graham Greene: Vyhaslý případ

Graham Greene: Vyhaslý případ

A Burnt Out-Case, 1961

Název novely Vyhaslý případ Grahama Greena není zvolen náhodou - v anglickém originále evokuje jak vyhaslost duševní tak fyzickou - děj románu je totiž umístěn v africkém leprosáriu u řeky Kongo. A jako „vyhaslost“ je označován stav nemoci, kdy je u malomocného kompletně napadena nervová soustava, s vedlejším efektem v podobě odpadlých měkkých tkání a končetin. Toto zmrzačení však nemocnému přináší úlevu od jinak nesnesitelné bolesti.
Querry je světoznámý architekt sakrálních staveb, jež však navrhuje kostely nikoliv z náboženských příčin, ale prostě jen proto, že tyto velké stavby holdují jeho egu. A podobně miluje i ženy, o které ač o to vyloženě neusiloval, neměl nikdy nouzi - opět namísto lásky v nich hledal jen naplnění sebe sama. Ale poté, co Querry dosáhl padesátky, zjistil, že je zcela duševně vyhaslý a rozhodne se proto odcestovat do civilizací nejméně dotčené končiny světa - shodou okolností se jednoho dne objeví v konžském leprosáriu.
A asi není velkým překvapením, že poté, co byla jeho pozornost obrácena od svého ega k nemocným leprou, začne se jeho duševní stav natolik zlepšovat, že se dokonce rozhodne navrhnout a dohlížet na stavbu nové budovy nemocnice.
Do leprosária v rámci hledání reportáže dorazí anglický novinář a korespondent hlavních amerických novin Parkinson, který pozná Querryho, jenž doposud vystupoval inkognito. Napíše o něm napůl smyšlený článek, ve kterém je Querry vylíčen jako světec, jenž se rozhodl odejít do africké džungle, aby zde pomáhal nemocným.
Těsně před začátkem období dešťů, ve kterém se nemocnice na několik měsíců stane odříznutá od okolního světa, Querry cestuje do nejbližšího města, aby zde vyzvedl zásoby a objednané léky - cesta tam i zpět trvá týden. Cestou sebou vezme manželku místního farmáře Ryckera, jenž je bigotním katolíkem, aby ji vzal k doktorovi a ověřilo se tak její podezření, že je těhotná. Jsou ubytování ve stejném hotelu a v noci Querry uslyší její pláč, který je, jak se vzápětí ukáže, pouze smích nad zábavným románem. Vypijí spolu láhev whisky, a celou noc si vypráví. Druhého dne do města dorazil i žárlivý manžel, který si v deníku své ženy přečte zápis „strávila jsem noc s Q.“. Krátce poté navíc od bigotního a nesnesitelně nudného manžele uteče právě do leprosária, a aby byla přijata v katolicky vedené nemocnici, tvrdí, že čeká dítě s Querrym. - Querry již nestačí tento částečně míněný vtip vyvrátit a je Ryckerem zastřelen.

Použitá literatura:

  1. Graham Greene, Vyhaslý případ, Státní nakladatelství krásné literatury a umění: Praha, 1962.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (1 hodnocení )