„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

České moře

České moře

České moře

V třídílném cyklu Perverze v Čechách brněnská Husa na provázku bilancuje uplynulé půlstoletí společenské perverze. - V části prvé Lásky jedné plavovlásky je na pozadí leitmotivu ze stejnojmenného filmu Miloše Formana rozvinuta perverze odcizení i každodenní šedi 60. let. Druhé pokračování Cirkus Havel v kabaretně pojaté koláži z celkem 15 Havlových her i úryvků z esejí Mariusze Szczygieła parafrázuje jak v „gustávkovské“ normalizaci 70. a 80. let, tak v polistopadové kocovině let 90. ztrátu společenské identity.
České moře

České moře

Aby cyklus konečně umělecky vyvrcholil ve své suverénně nejzdařilejší závěrečné části České moře, které ve formě kabaretních koláží s reminiscencemi jak předchozích dvou částí, tak dalších her z režie Vladimíra Morávka, posouvá Perverzi v Čechách jako celek do vyšších sfér s reflexí jak perverze českého národa, tak vlastní tvorby divadla.
České moře

České moře

Nesly-li se prvé dvě části na silném ba provařeném základu Formanova a Havlova díla, ve kterém byly dramatické pauzy vyplněny kabaretními scénkami parodujícími jak vysílání někdejší československé televize tak zpěv a repertoár někdejších pěveckých popových hvězd, část třetí staví na přeci jen o minimálně dvě generace aktuálnějších tématech z díla režiséra a dramatika Davida Drábka (současného uměleckého šéfa královéhradeckého Klicperova divadla).
České moře

České moře

Ve hře tak dominují leitmotivy z celkem 11 Drábkových her, v intermezzech ji pak co do atmosféry dotváří jak živá hudba Meteor tak úryvky z toho podařeného z předešlých dvou částí.
Autor: David Drábek
Režie: Vladimír Morávek
Dramaturgie: Josef Kovalčuk
Scéna: Martin Ondrúš
Kostýmy: Eva Morávková
Hudba: Zdeněk Král
Hrají:
Aleš Juchelka, Slávek Bílský, Bára Lebánková, Kateřina Mančalová, Anežka Kubátová / Anička Duchaňová, Alena Ambrová, Láry Hauser, Michal Bumbálek, Milan Holenda, Ivana Hloužková, Robert Mikluš, Václav Hanzl, Tomáš Sýkora, Michal Dalecký, Gabriela Štefanová, Jan Kolařík, Andrea Buršová, Martina Krátká, Jiří Hajdyla, Hudební skupina Meteor: Tonda Julina - bicí, Radim Hanousek / Vašina - saxofon, Jan Zrzavý - kytara, Jiří Zeman - baskytara, Štěpán Baloun - klavír.
Premiéra: 7. listopadu 2009 v divadle Husa na provázku, Brno
Zatím nikdo nehlasoval