„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Marná lásky snaha

Marná lásky snaha

Marná lásky snaha

Mladý navarský král a jeho tři přátelé se rozhodnou založit akademii, kde budou po tři roky bez vnějších radostí a žen zejména studovat umění, vědu a filozofii. Avšak krátce po slavnostním slibu přijíždí na navarský dvůr francouzská princezna se svými třemi společnicemi, které jsou nejen krásné, ale i vtipné a především zcela neodolatelné tak, že je zaděláno na klasickou komedii plnou vtipných zápletek a slovních přestřelek. Autorem není nikdo jiný než klasik tohoto žánru nejpovolanější, William Shakespeare, a inscenaci nastudovalo královéhradecké Klicperovo divadlo.
Marná lásky snaha

Marná lásky snaha

Režisér Braňo Mazúch původní text oživil muzikálovými pasážemi, kdy hru na nástroje - kytaru, safoxofon, trubku a bongo, ale i tanec a zpěv obstarali samotní herci, dodejme muzikálově neškolení, což celému představení dodává uvolněnou atmosféru.
Marná lásky snaha

Marná lásky snaha

Scéna je vytvořena ze zahradního skleníku se stěnami z igelitu - igelit je v průběhu hry roztrhán, a asi dvaceti tůjí v květináčích, které jsou v rámci hry neustále různě rozestavovány a scéna se tak neustále mění divákovi před očima.
Marná lásky snaha

Marná lásky snaha

Režisér, jak ostatně i námět hry předepisuje, vsadil na mladé herce a inscenace tak má „studentský“ náboj, ne nepodobný atmosféře, jakou můžeme prožívat na absolventských scénách à la brněnské Studio Marta či pražský Disk.
Marná lásky snaha

Marná lásky snaha

Marná lásky snaha

Marná lásky snaha

A celkovou uvolněnou náladu a až parodii na často prkenné a patetické nastudování shakespearovských inscenací potvrzuje i zvolený překlad Martina Hilského, který je ve srovnání se současným jazykem velmi literární až mírně archaický a stojí tak v protikladu s amatérskými hudebními čísly.
režie: Braňo Mazúch
námět: William Shakespeare
dramaturgie: Magdaléna Frydrych Gregorová
scéna: Jan Polívka
kostýmy: Tereza Ujevičová
hudba: Daniel Fikejz
hrají:
Tomáš Lněnička, Jan Sklenář, David Smečka, Josef Čepelka, Hynek Pech, Jakub Tvrdík, Martina Eliášová, Lenka Loubalová, Vojtěch Dvořák, Kristýna Kociánová, Pavlína Štorková, Isabela Smečková Bencová, Barbara Humel
Premiéra 23. října 2010 v Klicperově divadle, Hradec Králové
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 3 (1 hodnocení )