„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

Jana Janěková se přes relativně značný počet televizních, filmových ale i divadelních rolí zapsala do povědomí širší divácké obce zejména svým hereckým „výkonem“ v někdejším pokusu televize Nova o americký sitcom v českém hávu, Nováci. Méně známé je pak již v posledních letech dominantnější specializace, co by divadelní režisérky a příležitostné dramaturgičky, kdy krom scén regionálních moravských divadel působí zejména jako vedoucí pedagožka, potažmo umělecká vedoucí, ateliéru muzikálového herectví divadelní fakulty JAMU v Brně.
Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

A jakožto persona primera ateliéru muzikálového ateliéru je Jana Janěková současně i exkluzivní incipientkou a režisérkou muzikálových představení na zkušební scéně divadelní fakulty JAMU, neboli ve Studiu Marta.
O kvalitách či lépe nekvalitách muzikálového herectví v Brně můžeme diskutovat dlouhé hodiny, v každém případě rodilý šovinisticky laděný Brňan, který jehož kulturní povědomí nesahá dále než za druhý břeh Svratky, nedává na brněnskou muzikálovou scénu, reprezentovanou takřka výhradně v instituci Městského divadla, nijak dopustit.
Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

A nejinak je tomu u muzikálové produkce Studia Marta, která bylo v dřívějších dobách boomu diváckého zájmu často zcela beznadějně vyprodané, dnes připomíná spíše chudého příbuzného dominantnější činoherní produkce, kdy již jen stěží lze mluvit o jakékoliv invenci a provedení. Jednotlivé ročníky bez výraznějších pěveckých, hereckých či snad dokonce tanečních osobností procházejí prkna Marty takřka bez povšimnutí, aby vzápětí beznadějně zapadly do propadliště dějin.
Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

Večer tříkrálový aneb Co kdo chce

A tento dojem, vzájemně zcela splývajících představení, bez nápadu a plné nudy, budí i letošní premiéra muzikálu Večer tříkrálový aneb Co kdo chce, který v prvé řadě vzbuzuje asociaci, že něco podobného jsem již viděl. Z představení čiší již mnohokráte zopakované režijní postupy Jany Janěkové, které prostě z principu zastíní a udusí i výkon velmi nadprůměrně talentovaných herců.
A tak letošní Večer tříkrálový je zejména o Janě Janěkové, o výkonech zúčastněných herců není vlastně moc co říci, kdy nikdo nezklamal ale ani nevzbudil žádnou pozornost. Byť koncepce à la A cappella, tedy s vokálním zpěvem bez hudebního doprovodu, by mohla vzbudit patřičnou diváckou reakci, kdyby … kdyby nebylo oné všepohlcující autorské šedi.
Autor: William Shakespeare
Režie: Jana Janěková
Kostýmy: Viktor Polášek
Scéna: Jana Janěková
Hudba a hudební nastudování: Dada Klementová
Produkce: Markéta Švecová
Choreografie: Hana Litterová
Obsazení:
Soňa Borková, Katarína Ivanková, Svetlana Slováková, Ivana Skálová, Kristína Šimegová, Lukáš Janota, Tomáš Novotný, Branko Mižičko, Viktor Polášek, Filip Tunáček
Premiéra: 13. února 2009, Studio Marta v Brně
Zatím nikdo nehlasoval