„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk se do českého filmu uvedl jako scénárista jedné z nejlepších komedií, jaká byla v posledních dvaceti letech natočena - Pějme píseň dohola, která však měla premiéru pro film ve zcela nešťastném roce 1990, kdy nikdo nechodil do kina a tak divácky nesmrtelnými se staly ale až jeho vlastní režijní komediální opusy à la Šakalí léta (1993), Pelíšky (1999), Musíme si pomáhat (2000), ale i Pupendo (2003) či Horem Pádem (2004). Pak ale jako by ale došla lehkost, nadhled a humor a počínaje Kráskou v nesnázích (2006) se pustil do dramatického žánru, kdy se pod rouškou relativizace dobra a zla snaží reagovat na soudobou společenskou atmosféru.
Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk: Nevinnost

Hřebejkův tvůrčí styl, ale i výběr námětu a vznik scénáře má přes často rozkolísané kvality českého filmu obdoby snad jen v nejtupějších televizních seriálech. Ba Jan Hřebejk, či krátce Hřebejkovina, se stala synonymem pro film plný opakovaných klišé, křečí a zejména pak nudné vaty.
Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk: Nevinnost

A nejinak je tomu u jeho posledního opusu Nevinnost, které je plné mdlých a nevěrohodných postav a hlavní zápletka v podobě pohlavního zneužívání nezletilé působí tím nejnepravděpodobnějším dojmem. Rovněž již typický překvapivý závěrečný zvrat s relativizací dobra a zla je obstaráno ukázáním druhého života hlavní postavy rehabilitačního lékaře Tomáše, který sice nezneužil svou takřka čtrnáctiletou pacientku, ale pod po více než patnáct pěstovanou rouškou vzorného manžela a slušného občana si sexuálně užíval se svou švagrovou, za což je opět tím nejméně věrohodným způsobem odsouzen na deset let do vězení.
Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk: Nevinnost

Film měl být velkým návratem Luďka Munzara, jenž sice neoslnil, ale tím že nepřehrával a nesklouzával k patosu, patřil z hereckého obsazení k tomu lepšímu. Největší dávku pozornosti tak k dobru filmu na sebe strhávaly vedlejší postavy policejního vyšetřovatele Ládi v podání Hynka Čermáka a Lídy hrané Annou Geislerovou.
Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk: Nevinnost

Jan Hřebejk: Nevinnost

Nevinnost (Česká republika, 2011, 98 min.)
Režie: Jan Hřebejk
Scenář: Petr Jarchovský
Kamera: Martin Šácha
Hudba: Vladivojna La Chia
Hrají:
Ondřej Vetchý … Tomáš, Zita Morávková … Milada, Anna Geislerová … Lída, Hynek Čermák … Láďa, Anna Linhartová … Olinka, Alena Mihulová … Kamila, Rebeka Lizlerová … Tereza, Miroslav Hanuš … Petr, Luděk Munzar … pan Walter, Daniel Czeizel … Štěpán
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (1 hodnocení )