„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Miroslav Hubáček: Flám

Miroslav Hubáček: Flám

Miroslav Hubáček: Flám

Režisér, scénárista a profesor na pražské filmové FAMU Miroslav Hubáček má na svém kontě co by režisér a scénárista desítku filmů, avšak zub čas z nich přežily sotva dva a to Haškovy povídky ze starého mocnářství z roku 1952 a Flám z roku 1966. V obou případech pak navíc ani ne tak pro své nestárnoucí kvality jako spíš prostě jen proto, že se jednalo o komedie a měly silné herecké obsazení v čele s těmi největšími hvězdami své doby.
Miroslav Hubáček: Flám

Miroslav Hubáček: Flám

Snímek Flám, u kterého byl Hubáček též autorem námětu a scénáře, měl též velmi hvězdné obsazení v čele s Janou Hlaváčovou, Olgou Schoberovou, Vladimírem Menšíkem, Jiřím Menzelem či Janem Libíčkem, avšak celý film byl napsán na tělo jediného herce, který svým sršícím entuziasmem, charismatem, elánem, neboli silou své osobnosti, odsoudil ostatní do rolí pouhých statistů - na tělo Miloše Kopeckého v ústřední roli architekta Donáta.
Miroslav Hubáček: Flám

Miroslav Hubáček: Flám

Architekt Donát je rozporuplná osobnost, na straně jedné má za sebou profesní úspěchy, na straně druhé však jeho vzhled vyvolává v lidech pocity o jeho neupřímnosti a prohnanosti. Ostatně nejsou to pocity zcela nesprávné a Donát si především hodlá užít. Avšak poté, co jeho milenka (Olga Schoberová), kterou jakožto prodavačku v oděvech sbalil na to, že ji prosadí jako modelku na módní přehlídce ve Vídni, uteče, vezme za vděk milenkou (Jana Hlaváčová) svého kamaráda (Vladimír Menšík), který je v restauraci nemile překvapen svou manželkou. Rozjíždí se tak flám s výpravou po noční Praze, který má být dle všech předchozích pravidel zakončen v posteli, avšak Donát je celou dobou svírán pochybnostmi, zda je Dana pouhá milenka, anebo si přivydělávající prostitutka. Nakonec se rozhodne jí strčit do kabelky tři sta korun, k plánované souloži však nedojde a Donát je tak navíc vystaven sérii trapných situací, když se snaží zase peníze z kabelky vyndat.
Celý film je koncipován jako komedie a má mnoho humorných i trapných okamžiků, přesto však není ve filmu mnoho míst, které by bylo možné označit za vtipné. Právě naopak, film na komedii působí příliš nevěrohodně, kdy například obsazení Jiřího Menzela do role chuligána, který s partou v noci přepadne Donáta, bylo vyloženým krokem stranou.
Flám (Československo, 1966, 83 min.)
Námět: Miroslav Hubáček, Otto Zelenka
Režie: Miroslav Hubáček
Scénář: Miroslav Hubáček, Otto Zelenka
Kamera: Rudolf Milič
Hudba: Miloš Vacek
Střih: Miroslav Hájek
Kostýmy: Miloslava Šmídová
Hrají:
Miloš Kopecký … Donát, Vlasta Matulová … Bočková, Jana Hlaváčová … Dana, Olga Schoberová … Eva, Vladimír Menšík … kamarád, Jiří Menzel … chuligán, Zdeněk Dítě … majitel auta, Eduard Dubský … vrchní, Jan Libíček … Dvořáček, Blažena Slavíčková … bytná
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 5 (1 hodnocení )