„V noci jsem snil, že jsem motýlem, a teď nevím, zda jsem člověkem, který snil, že je motýlem, nebo zda jsem motýlem, kterému se zdá, že je člověkem“

Ladislav Smoček: Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

Ladislav Smoček: Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

Ladislav Smoček: Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

1966

Dr. Zvonek Burke se po několika měsíčním pobytu v lázních vrací do svého milovaného pokojíku v bytě paní Outěchové. Avšak její dcera Svatava se má vdávat a Dr. Burke tak musí po více než dvacetiletém pobytu pokojík opustit. Burke však sdělení paní Outěchové o nadcházejícím sňatku neporozumí a snaží se ošklivou a poněkud již přestárlou Svatavu nabídne za manželku svému vědeckému kolegovi Tichému. Tichý zpočátku odmítá, Burke se mezitím snaží Svatavě vymluvit svatbu s panem Václavem a Svatava omdlívá ve skříni poté, co se nadýchala par z čištěného svatebního závoje. - Burke potom omylem přiškrtí i kolegu Tichého, zavře do skříně i omdlelou paní Outěchovou a paličkou omráčeného pana Václava. Burke, který se považuje hned za čtyřnásobného vraha, zamkne pokoj a spolkne klíč. Avšak domněle zavraždění přijdou po chvíli k sobě, Burke ve zmatku opouští byt a budoucí manželé v pokoji zasedají k pečené huse.
Tolik synopse jednoho z nejznámějších českých příspěvků do žánru absurdního divadla, který v roce 1966 napsal dramatik, režisér a zakladatel Činoherního klubu Ladislav Smoček. - Hra byla přeložena do čtrnácti jazyků a na české divadelní scéně je pravděpodobně vůbec nejdéle hranou inscenací vůbec. - Hra si odbyla premiéru 9. března 1966 a to ve Smočkově režii v Činoherním klubu, kde byla hrána až do zákazu 19. června 1972 (celkem se uskutečnilo 201 repríz). V této první inscenaci, jež byla uváděna společně s další Smočkovou jednoaktovkou Bludiště si mimo jiné zahráli i Vladimír Pucholt, Jiří Hrzán či Pavel Landovský. Druhá inscenace v Činoherního klubu pak měla premiéru 29. ledna 1990 a je hrána dodnes, tedy již 23 roků v kuse!, s tím, že má opět velmi hvězdné obsazení, kdy v inscenaci hraje Boleslav Polívka, Ivana Chýlková, Jaromír Dulava, Ondřej Vetchý a Michal Pavlata.
Krom Smočkovy domovské scény v Činoherním klubu byla hra inscenována v celé řadě dalších českých divadel, z těch aktuálních bude hra za dva dny (tj. 27. dubna 2013) premiérově uvedena v královéhradeckém Klicperově divadle a to v režii Davida Drábka.

Použitá literatura:

  1. Ladislav Smoček, Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, Artur: Praha, 2010.
Tvé hlasování: Žádná Průměr: 4 (7 hlasů)